Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Miasto chce milionów za słupy

Data publikacji: 01 sierpnia 2019 r. 20:41
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:13
Miasto chce milionów za słupy
 

Szczecin domaga się od firm przesyłających prąd w granicach miasta zapłaty w wysokości blisko 341,9 mln złotych. Pod koniec ubiegłego roku za pośrednictwem jednej z poznańskich kancelarii prawnych zarząd miasta skierował „wniosek o zawezwanie do próby ugodowej".

Jak tłumaczy Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta, to wynik nieuregulowania kwestii gminnych nieruchomości (m.in. gruntów), które użytkują spółki przesyłowe, takie jak Enea Operator czy Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Postawiły one na nich urządzenia do przesyłu prądu, m.in. słupy energetyczne.

- Przez lata przedsiębiorcy zajmowali nieruchomości bez prawa do terenu, nie ponosząc jakichkolwiek kosztów za ich zajęcie - tłumaczy Paulina Łątka. - Wraz z pojawieniem się możliwości przeprowadzenia dokładnej inwentaryzacji sieci przebiegających przez grunty gminne podjęta została decyzja, aby tę sytuację uregulować poprzez ustanowienie służebności przesyłu dla tych nieruchomości (czyli wyznaczenia opłaty ponoszonej przez przedsiębiorcę) oraz odzyskanie należności za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

I właśnie w tym

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 65% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 01-08-2019

 

Autor: Marek Klasa 
Fot. Mirosław Winconek
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Instytut GC
2019-08-02 11:20:50
administracja w Szczecinie jest nieefektywna, jest ukryte bezrobocie a to kosztuje fortunę(urzędników jest za dużo....wykonują prace nie rozpoznawane przez Kodeks Postępowania Administracyjnego...), administarcja głosuje na swoich polityków ma z tego lekkie posady - więc BEZPARTYJNI są bardzo drodzy i nieekonomiczni....gdyby ktoś zrobił audyt wydajności poszczególnych urzędników w porównaniu z sektorem prywatnym.....to potem by miasto pewnie weszło na zysk....zamknięty układ bez kontroli z zewnątrz - gorzej niż za komuny, bo tam była ponad wszystkim partia która potrafiła zareagować, a tu nikogo nie ma ... więc karawana jedzie dalej do ?
O masz a jak PiS chcial opodatkowac powierzchnię zajmowaną
2019-08-01 22:00:13
przez wiatraki to aż interweniowały władze USA... i jak ten amerykański prąd będziecie przesyłać z wiatraków?
Ronert
2019-08-01 21:33:27
A za swoje sieci wodociągowe i kanalizacyjne miasto też sobie naliczyło 300 mln zł? Skoro włodarze chcą aby miasto się rozwijało to parcele muszą mieć dostęp do mediów, w tym prądu, bardzo głupie zachowanie miasta. Skończy się tym, że firmy energetyczne przestaną robić w Szczecinie jakiejkolwiek inwestycje, a koszty ewentualnych roszczeń przerzucą na odbiorców prądu czyli wszystkich mieszkańców. Debilizm!
J.B.
2019-08-01 21:24:32
A za to niech Enea podniesie rachunki - ale nie miastu tylko mieszkańcom - za kredyty krzystkowe w miescie zaplaci każdy korzystający z prądu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA