Systemom miejskich rowerów przyjrzał się PortalSamorzadowy.pl. „Choć nie przynoszą gminom ani złotówki, systemy rowerów miejskich stale się rozrastają. Obecnie działają już w blisko 60 miejscowościach i wciąż zapowiadana jest ich rozbudowa” – stwierdzają autorzy raportu. Dotarli do danych, z których wynika, że na utrzymanie rowerów miejskich gminy wydają od 360 tys. do nawet 11 milionów złotych rocznie. W tym zestawieniu znalazł się też Bike_S, czyli Szczeciński Rower Miejski.
Z zestawienia wynika, że w 2017 roku większość systemów odnotowała rekordowe wyniki, następnie liczby się ustabilizowały, a nawet lekko spadły. Część miast zmieniła umowy i połączyła się z sąsiadującymi gminami, tworząc systemy rozbudowane. Systemy rowerów miejskich funkcjonują już w blisko 60 miejscowościach Polski, choć w żaden sposób finansowo się nie opłacają.
– Celem systemu nie jest przynoszenie dochodów, ale zapewnienie taniego i wygodnego środka transportu – mówi serwisowi PortalSamorzadowy.pl Michał Koronowski z olsztyńskiego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.
Podobnie uważa Wojciech Jachim,
... Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 28-03-2019