Na początku lat 60. „Kurier Szczeciński" wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich rozpoczął plebiscyt „Mistera Szczecina". Konkurs od początku spodobał się mieszkańcom, do których należał ostateczny głos w wyborze laureata. Przypominamy, a niektórym może nawet pierwszy raz przedstawiamy, jego zwycięzców. Na pierwszy ogień idzie rocznik 1963.
Konkurs organizowany corocznie w kwietniu - miesiącu zdobycia Szczecina przez wojsko radzieckie (wówczas nazywano to radośnie wyzwoleniem). W plebiscycie brały udział budynki mieszkalne, które zostały wzniesione bądź wykończone w danym roku. Regulamin zakładał, że mogły w nim brać udział obiekty, które zostały całkowicie ukończone, posiadały elewację i „wyróżniały się swoistą architekturą spośród innych".
Budynki zasługujące na miano „Mistera Szczecina" typowała specjalna komisja złożona m.in. z przedstawicieli Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (organ zarządzający miastami w PRL), Stowarzyszenia Architektów Polskich, biur projektowych, Szczecińskiego Zjednoczenia Budownictwa, redakcji „Kuriera". Jednak ostateczny głos
...