Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Szczecińska replika łodzi Słowińców

Data publikacji: 28 lipca 2019 r. 20:08
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:13
Szczecińska replika łodzi Słowińców
 

Nieduża łódź wiosłowa z żaglem, cała z drewna, wzbudzała ciekawość i podziw podczas niedawnych Dni Odry w Szczecinie. Spacerujący po Nabrzeżu Wieleckim przystawali i pytali jej właściciela Henryka Gruszczyńskiego, co to za jednostka. Ten chętnie przybliżał szczegóły budowy łodzi. Opowiadał też o jej historycznym pierwowzorze.

Takich łodzi używali rybacy mieszkający niegdyś w rejonie jezior Gardno i Łebsko, czyli Słowińcy. Okazało się jednak, że tak samo zbudowane można spotkać również nad Jeziorem Szkoderskim, położonym między Albanią i Czarnogórą. Pan Henryk przywołuje niemieckie źródła z lat 60. ub. wieku - o tym odkryciu pisał Siegfried Gliewe, według którego charakterystyczne łodzie używane w tak odległych od siebie miejscach mają wspólne pochodzenie jeszcze z czasów wędrówki ludów, gdy Słowianie przemieszczali się w różnych kierunkach.

- I również Słowińcy przynieśli ze sobą ten typ budowy - mówi Henryk Gruszczyński, podkreślając, że stosowany był on już dwa tysiące lat temu. - Nie potrzeba było szkutników, rybacy sami je robili. Tylko w trzech miejscach w

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 83% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-07-2019

 

Tekst i fot. Elżbieta Kubowska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA