Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Szczecinie wciąż pracuje zaocznie, w drugiej - odwoławczej - instancji, czyli Wojewódzkim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności każda sprawa jest traktowana indywidualnie: jeśli dokumentacja medyczna starającego się o stopień niepełnosprawności wystarcza do podjęcia decyzji, komisja nie wymaga osobistego stawiennictwa.
- Nadal pracujemy zaocznie, ale z każdym dniem może się to zmienić - wyjaśnia Lidia Gugała, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Szczecinie. - W czasie pandemii, na podstawie rozporządzeń covidowych, osobiste stawiennictwo zostało zawieszone. Aby uzyskać stopień niepełnosprawności, wystarczy dołączyć do wniosku opinię lekarską oraz dokumenty medyczne: wypisy ze szpitali, wyniki, opis tomografii komputerowej czy usg. Każdy pacjent przeważnie ma takie wydruki w domu. Gdy dokumentacja jest niewystarczająca, wzywamy do jej uzupełnienia.
Na ponad 5 tysięcy orzeczeń, jakie zespół wydał w ubiegłym roku, nie zdarzyły się sytuacje problemowe, które utrudniłyby niepełnosprawnym
...