Przed nami pięćdziesiąta rocznica Grudnia ’70 - jednego z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Szczecina. Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele inicjatyw, które przypomną o tym, co i dlaczego pół wieku temu działo się na ulicach naszego miasta. Najważniejsze z tych przedsięwzięć to wystawa, którą możemy oglądać na placu Adama Mickiewicza w parku Żeromskiego.
Jedna z czarnych kart PRL-u
- To jedna z czarnych kart PRL-u - mówił na konferencji prasowej o grudniowych wydarzeniach dr Jarosław Szarek, prezes IPN-u. - Ale te wydarzenia ostatecznie przyczyniły się do upadku Polski Ludowej. Skala protestów była tak duża, że Moskwa zdecydowała o wymianie ekipy rządzącej Władysława Gomułki, który rządził od 1956 roku. 20 grudnia 1970 roku pierwszym sekretarzem partii został Edward Gierek. Partii, która miała w swojej nazwie przymiotnik „robotniczy", ale wtedy nie po raz pierwszy obrała sobie robotników za cel.
Dr Szarek przypomniał, że wydarzenia grudniowe miały swój doniosły ciąg dalszy. W styczniu 1971 roku w Szczecinie wybuchł potężny strajk, który sparaliżował całe
...