Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Inwentarz księcia Jana Fryderyka już dostępny

Data publikacji: 05 kwietnia 2023 r. 12:27
Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia 2023 r. 16:55
Inwentarz księcia Jana Fryderyka już dostępny
Fot. Ryszard Pakieser  

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie może się pochwalić kolejnym wydawnictwem dotyczącym historii pomorskiej dynastii Gryfitów. To „Inwentarz spuścizny księcia Jana Fryderyka z 1600 roku", który swoją premierę miał we wtorek 4 kwietnia.

W spotkaniu promocyjnym uczestniczyli inicjatorzy i badacze zaangażowani w wydanie publikacji: dyrektor Zamku Książąt Pomorskich Barbara Igielska, historyk sztuki Maria Łopuch, historyk Paweł Gut, Renata Zdero oraz Jerzy Grzelak odpowiedzialny za transkrypcję tekstu i jego tłumaczenie z języka niemieckiego.

Jest to pierwsze pełne polskie wydanie inwentarza, którego oryginalny tekst znajduje się w Archiwum Państwowym w Szczecinie. „Inwentarz spuścizny księcia Jana Fryderyka z 1600 roku" jest obszernym i szczegółowym spisem całego ruchomego majątku władcy sporządzonym po jego śmierci. Niektóre elementy oryginalnego tekstu powstały również w języku łacińskim. Gryfici, co warto zaznaczyć, byli mecenasami kultury i sztuki, a w swoich zbiorach posiadali bogate kolekcje dzieł sztuki i innych cennych przedmiotów, między innymi instrumentów naukowych,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 69% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 05-04-2023

 

(aj)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dr ujowski
2023-04-05 16:55:01
Kto wie w jakim języku ta dynastia mówiła ? Skoro tak cmokacie że byli świetnie , to co nich wiecie. ???
Hania
2023-04-05 16:46:24
Zawsze miło się czyta o tym, że byliśmy dumną stolicą zamożnego księstwa z własną uznaną dynastią. Brawo Zamek!
Wojtek
2023-04-05 13:46:37
Super! Wciąż zbyt mało wiemy o naszej pomorskiej dynastii i wciąż zbyt mało Gryfitów w przestrzeni Szczecina i Pomorza. A jest być z czego dumnym, to była dynastia skoligacona z najważniejszymi rodami monarszymi Europy i jedna z najdłużej panujących. Oby coraz częściej było wydarzeń popularyzujących tę dumną część pomorskiej historii!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA