Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Koniec inwestycji. Ekonomiści chwalą budżet

Data publikacji: 02 grudnia 2021 r. 18:20
Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia 2021 r. 08:05
Koniec inwestycji. Ekonomiści chwalą budżet
Zbilansowanie budżetu było możliwe poprzez regulacje opłat za usługi komunalne, podatków lokalnych oraz cięcia kosztów funkcjonowania miasta. Fot. Ryszard PAKIESER  

„Stabilizacja, rozwój i bezpieczeństwo w czasach kryzysu" - tak projekt przyszłorocznego budżetu Szczecina oceniają ekonomiści, których miasto zaprosiło do konsultacji. Odbywały się one online, uczestniczyli w nich także mieszkańcy. Po ostatecznych poprawkach projekt czeka teraz na ewentualne zatwierdzenie przez radnych na sesji, którą zaplanowano na 7 grudnia.

Rozmowy o miejskim budżecie drugi rok z rzędu miały formułę debaty online. Dyskusja o miejskich finansach toczyła się w oparciu o trzy działy: idea budżetu, inwestycje oraz oszczędności.

- Kończy się era inwestycji. Przechodzimy do ery administrowania miastem, podnoszenia bieżących wydatków, utrzymania tego, co mamy. To efekt centralizacji, która postępuje, bo rząd chce i będzie decydować o tym, kto i co będzie budować. - powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Na takie, a nie inne bilansowanie dochodów i wydatków projektu budżetu znaczący wpływ miały decyzje władz centralnych, a w konsekwencji spadek dochodów z PIT aż o 129 mln zł. Kolejnym problemem są rosnące bieżące koszty funkcjonowania miasta spowodowane m.in.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 71% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 02-12-2021

 

(KSz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wacek
2021-12-03 07:28:09
Kończy się era inwestycji a rozpoczyna się era zadłużenia. Jak tam deficy na 130 mln?
niestety
2021-12-03 07:12:40
PiS okrada Szczecin na bieżąco.
@ventralizuje
2021-12-03 06:14:59
A co w tym logicznego? Większość państw UE od dawna ma układ federalny, z silną pozycją regionów. Centralizacja była ćwiczona w komunie i nie doprowadziła nigdy do pozytywnych rezultatów. Efektem tego jest rozrośnięta ponad miarę Warszawa, wysysająca sztucznie z całego kraju potencjał rozwojowy. Każde cywilizowany kraj bazuje na regionalizacji. Powinniśmy dążyć do federalizacji, aby cały kraj rozwijał się wg miejscowych potencjałów. Poza tym liczne państwa UE są wielonarodowe a nie narodowe
Ventralizuje
2021-12-02 21:31:49
Bruksela, orzecznictwo TSUE i ETPC jest defacto pozatraktatowym rozszerzaniem i centralizowaniem władzy. Skoro Bruksela odbiera kompetencje państwom narodowym to logiczne że przejmują one niektóre kompetencje samorządu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA