„Niegrzeczne" lub „inne" - te określenia często padają w odniesieniu do dzieci, które mierzą się z trudnościami zaburzeń rozwojowych. W ostatnich latach możemy zauważyć znaczący postęp w sposobie, w jaki w Polsce postrzega się spektrum autyzmu i nadpobudliwości psychoruchowej.
Magdalena Szycko, dyrektorka Niepublicznego Przedszkola „Zielona Wyspa", od września 2023 roku prowadzi Niepubliczne Przedszkole pod agendą „Zielonej Wyspy". Jej doświadczenie pedagogiczne sięga paru lat wstecz, gdy pełniła funkcje wicedyrektorki i dyrektorki w żłobkach i przedszkolach ogólnodostępnych. Od pięciu lat nadzoruje i monitoruje proces dydaktyczno-terapeutyczny w placówkach przeznaczonych dla dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym - w szczególności dotyczy to dzieci ze spektrum autyzmu.
- Jestem dumna z podopiecznych, ale to nie jest łatwa praca - mówi Magdalena Szycko, nauczycielka i terapeutka. - Wiem jednak również od rodziców, że dzięki naszym działaniom maluchy stają się samodzielniejsze i rozwijają swoje umiejętności.
Trudna nauka codzienności
W każdej z grup w
...