Czwartek, 21 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Rycerz i fontanna. Jedna z tajemnic przeszłości dawnego Klęskowa [GALERIA]

Data publikacji: 18 czerwca 2024 r. 23:21
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2024 r. 14:08
Rycerz i fontanna. Jedna z tajemnic przeszłości dawnego Klęskowa
„Cieszę się, że mogliśmy dołożyć kolejną cegiełkę do historii Szczecina i przywrócić mieszkańcom ten ciekawy obiekt” – dr Marek Łuczak komentuje prace wolontariuszy, którzy pod egidą Pomorskiego Towarzystwa Historycznego odnowili dawną fontannę Rudolfa na skraju Puszczy Bukowej. Fot. Wojciech ŁUCZAK  

Na zdjęciu z początku wieku widać postacie w strojach z epoki, pergolę, bujną zieleń, a też wodę wypływającą spomiędzy kamieni ułożonych w formie wyspy otoczonej fosą. To fontanna Rudolfa, której dawny kształt starali się przywrócić społecznicy pod egidą Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Na głównym z kamieni widniał napis „Rudolf". Z historycznych źródeł wiadomo, że był głównym elementem fontanny, jaka znajdowała się pomiędzy dawnym młynem a restauracją na obrzeżach Puszczy Bukowej. Natomiast nadal pozostaje otwarte pytanie, komu tak naprawdę - oryginalnie - został poświęcony przyleśny wodotrysk sprzed ponad wieku.

- Nie wiemy, kim był bohater, którego imię nosiła fontanna. Sprawdzaliśmy wśród danych o dawnych mieszkańcach Klęskowa. Żadnego Rudolfa nie odnaleźliśmy nawet w historycznych spisach miejscowych leśników, gastronomików, piekarzy, młynarzy… - opowiada dr Marek Łuczak, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. - Dlatego za najbardziej prawdopodobną z hipotetycznych przyjęliśmy wersję o rycerzu, który założył wieś Klęskowo - Rudolfie von Zedlin.

Społecznicy pod

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 74% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 19-06-2024

 

Arleta Nalewajko
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kto finansuje
2024-06-19 21:47:36
Volksdeutscha?
Antywojtek
2024-06-19 14:06:27
Przedwojenny Szczecin to małe miasteczko na prowincji. Polacy rozbudowali Szczecin, wojska niemieckie zniszczyły wszystko co było wycofując się przed armią czerwoną. Polskie obrazy, biżuterię, klejnoty grabieżcy niemieccy wywozili z napadniętych terenów, pisze o tym Magdalena Ogórek. Niemcy to biedota przedwojenna, nakrqadli, a za skradzione fanty i pieniądze po 1948 odbudowano Niemcy w ramach planu Marshalla.
@Wojtek
2024-06-19 11:15:25
Wiemy, wiemy. Twoi kamraci nazywają to polnische Wirtschaft czy jakoś tak. A tak przy okazji kiedy w końcu zapłacicie reparacje? Było by trochę grosza na odbudowę.
Wojtek
2024-06-19 07:58:44
Oczywiście, odkąd nastał polski system gospodarowania, jak wiele innych rzeczy uzyskanych po wojnie w dobrym stanie, rozgrabiono, nie remontowano, popsuto itd.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA