Szczecin wystąpił z Międzynarodowego Stowarzyszenia pn. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego Powstało w 2007 r. w oparciu o wcześniejszy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu promującego wiedzę i zabytki architektury gotyckiej z terenu Pobrzeża Bałtyku. Zrzeszało zainteresowane promocją architektury gotyckiej gminy i organizacje turystyczne z Niemiec, Polski, Danii, Szwecji, Rosji, Estonii i Litwy.
Po upływie 14 lat w ramach związku działają głównie gminy i organizacje turystyczne z Niemiec i Polski oraz jedno miasto z Danii. Członkostwo wymaga jednak corocznego ponoszenia kosztów, tymczasem korzyści są znikome.
- Składam ten projekt bez satysfakcji, bo oczywiście uważam, że zabytki Szczecina zasługują na jak najszerszą promocję, ale jest to związane przede wszystkim z cięciami kosztów, które nie ominęły także naszego biura - tłumaczy Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków. - Mogłoby się wydawać, że ten wydatek jest niewielki, bo to zaledwie 2,5 tys. euro rocznie, ale z drugiej strony to jedna trzecia naszych wydatków bieżących. Po planowanych
...