Jakość powietrza w Szczecinie jest obecnie dostateczna. To oznacza, że „stanowi zagrożenie dla zdrowia - szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci, a też może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie - skrócenie lub rozłożenie w czasie - aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego". O czym ostrzega m.in. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Polski indeks jakości powietrza liczony jest na podstawie jednogodzinnych wyników z pomiarów stężeń w powietrzu: dwutlenku siarki (SO2) i azotu (NO2), pyłu PM10, pyłu PM2,5 oraz ozonu (O3). Wyniki (indeksy) są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a aktualizowane i udostępniane na bieżąco (na stronie: powietrze.gios.gov.pl).
Zagrożenia w bieżącym monitoringu
W Szczecinie pomiary tychże zanieczyszczeń powietrza są przeprowadzane przez dwie stacje automatyczne, które znajdują się przy ul. Andrzejewskiego (prawobrzeże) oraz al. Piłsudskiego (lewobrzeże). Przed laty funkcjonowała jeszcze stacja
...