Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Młodzież, prawdopodobnie już w czerwcu, będzie mogła się zaszczepić przeciwko COVID-19

Data publikacji: 07 maja 2021 r. 19:07
Ostatnia aktualizacja: 07 maja 2021 r. 23:50
Młodzież, prawdopodobnie już w czerwcu, będzie mogła się zaszczepić przeciwko COVID-19
Fot. pixabay.com  

W wersji optymistycznej nastolatki w wieku 16-18 lat szczepione będą przeciwko COVID-19 w czerwcu - zapowiedział w piątek PAP prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak. Dodał, że jest szansa na zaszczepienie młodszych dzieci w wakacje.

Cessak przypomniał w Radiu Plus, że szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 została sprawdzona w badaniach klinicznych pod kątem podawania jej młodzieży w wieku 16-18 lat; rejestracja została dokonana w grudniu 2020 r. Pytany, dlaczego te osoby nie mogły być od razu szczepione, wskazał, że szczepiono najpierw ludzi w grupach ryzyka - starszych i z chorobami przewlekłymi.

W czerwcu ruszą szczepienia nastolatków

- Minister zdrowia zapowiedział, że w drugiej połowie maja będą ogłoszone zagadnienia dotyczące szczepienia właśnie od 16. roku życia. Myślę, że to jest dobry czas, bo wakacje się zbliżają, a wiemy też, że inne kraje podążają za szczepieniem nastolatków w tej grupie wiekowej - dodał.

Dopytywany, kiedy nastolatki w wieku 16-18 lat będą mogły być szczepione i czy będzie to czerwiec, powiedział, ze jest to wersja optymistyczna. Dodał, że w czerwcu spodziewana jest kolejna rekomendacja Europejskiej Agencji Leków dot. stosowania szczepionki Pfizera przeciwko COVID-10 wśród dzieci powyżej 12. roku życia.

Szczepionki dla dzieci obowiązkowe?

Cessak przyznał, że jest szansa na szczepienie dzieci od 12. roku życia w wakacje. - Tak, myślę, że jest taka możliwość, jeżeli system szczepień osób dorosłych zostanie wypełniony, to myślę, że zasadnym jest szczepienie dzieci (...), bo jedna piąta osób, które chorują to są dzieci - zapowiedział.

Cessak odniósł się też do pytania, czy szczepionki przeciwko COVID-19 nie powinny być dla dzieci obowiązkowe. Przyznał, że jest to uzależnione od rozwoju epidemii, ale na razie nie ma innych przesłanek, żeby Narodowy Program Szczepień był obowiązkowy.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Juzek
2021-05-07 23:36:22
Ja już jestem po 2 dawkach. Pierwszą kazałem sobie zrobić w prawą rękę, drugą w lewą. Dzięki temu i wszczepionym czipom odbieram teraz sygnały radiowe w stereo. Podobno po trzeciej dawce będę odbierał również obraz TV.
BArt
2021-05-07 19:23:55
Białko spike 1 zawarte w szczepionkach albo produkowane po szczepieniu przez nasze komórki powoduje podziurawienie bariery krew mózg. Po wieloletniej ekspozycji na toksyny nasz mózg może się zamienić w galaretkę, a wtedy czeka nas plaga zombie...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA