Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Skrócenie kwarantanny

Data publikacji: 02 września 2020 r. 22:15
Ostatnia aktualizacja: 04 września 2020 r. 12:17
Skrócenie kwarantanny
 

Na obecnym etapie epidemii większość zakażonych COVID-19 nie ma objawów lub są one słabe – wyjaśniał w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Odniósł się także do zmian zasad kwarantanny i izolacji, mówiąc, że wynikają z dostosowywania działań do aktualnej wiedzy o wirusie.

Rzecznik, komentując najnowsze dane o wykrytych przypadkach COVID-19 zwrócił uwagę, że w środę padł dobowy rekord osób, które wyzdrowiały – 835. Łącznie od początku epidemii jest 47 tys. 865 wyleczonych chorych. Dodał, że choruje 18,5 tys. osób, przy czym w szpitalach przebywa blisko 2 200 z nich. Liczba pacjentów w stanie ciężkim (pod respiratorami) waha się od 70 do 80 osób. Podkreślił, że oznacza to, że około 16,5 tys. osób choruje w domu, a przebieg choroby jest bezobjawowy lub daje słabe objawy.

- Widzimy więc, że mamy taki etap epidemii, na którym dość dużo osób w Polsce, jeżeli już choruje, to choruje bezobjawowo lub bardzo niskoobjawowo, co jest bardzo istotne pod kątem przygotowań do jesieni -  zaznaczył w czasie briefingu. Andrusiewicz zauważył, że chociaż w ostatnich dniach "mamy dość dużą skalę wzrostów – 700-800 nowych przypadków dziennie, to liczba zajętych łóżek wcale drastycznie nie rośnie. To są różnice 20-40 zajętych łóżek". Wskazał też na to, że w czterech województwach (mazowieckim, podkarpackim, łódzkim i w świętokrzyskim) nowo wykryte zachorowania pochodzą z wesel. 

Odnosząc się do obowiązujących od środy zmienionych zasad kwarantanny, wyjaśnił, że izolacja bezobjawowych pacjentów kończyć się będzie teraz po 10 dniach. W przypadku osób, u których wystąpią objawy choroby, lekarz będzie mógł zakończyć izolację po 3 dniach od ustąpienia objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od stwierdzenia testem obecności koronawirusa.

- Z tym koresponduje inna ważna rzecz – teleporada - tłumaczył. Przypomniał, że siódmego dnia izolacji chorzy otrzymują SMS-a z Ministerstwa Zdrowia o możliwości skorzystania z konsultacji lekarskiej. Tłumaczył, że zmiany tych zasad wynikają ze wskazań m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Według ekspertów, epidemiologów, po dziesiątym dniu możliwość zakażenia jest bardzo mała.

(pap)

Fot. Pixabay

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Leczenie bezobiawowe choroby teleporadą
2020-09-04 12:15:27
Gratuluję! Co dalej? Operacje medyczne mailem? A moze za pomocą filmiku instruktażowego na YouTube?
Blahahaha
2020-09-03 20:23:14
Choroba, która nie ma żadnych objawów. Wynalazek współczesnej medycyny. Kto zdrowo myślący jeszcze w to wierzy?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA