Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

20 lat „Harry’ego Pottera” w Polsce! Pamiętacie premiery książek o północy?

Data publikacji: 11 kwietnia 2020 r. 17:11
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2020 r. 21:21
20 lat „Harry’ego Pottera” w Polsce! Pamiętacie premiery książek o północy?
 

W sobotę (11 kwietnia) mija dwadzieścia lat od dnia, gdy ukazało się pierwsze polskie wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Nikt wtedy nie podejrzewał, że zapoczątkuje ona cykl, który stanie się bestsellerem wszech czasów. Ani też, że już rok później - po raz pierwszy w historii polskiej literatury - premiera książki dla dzieci i młodzieży będzie się odbywała o północy. Czy pamiętają Państwo te kolejki fanów Pottera, choćby przez szczecińską księgarnią "Zamkową" mieszczącą się w tuż obok naszej redakcji, chcących jak najszybciej kupić wyczekany egzemplarz?! Bywało, że w ogonku trzeba było stać nawet do drugiej albo trzeciej w nocy.

A jak to wszystko się zaczęło?

- Właściciel wydawnictwa "Media Rodzina", Robert Gamble, przebywał w Edynburgu, gdzie mieszkał jego syn. Pewnej niedzieli wybrał się na mszę, po której wdał się w pogawędkę z Alison, proboszcz parafii. Rozmawiali o wydawnictwie i w pewnym momencie Robert Gamble wspomniał, czy słyszeliśmy o książce „Harry Potter” i że zastanawia się nad zakupem do niej praw. Na co proboszcz zawołała: „Ach, przecież mówi pan o książce Jo! To nasza parafianka!” - opowiada Alicja Mielcarzewicz - Cabanek, specjalistka ds. public relations w "Media Rodzina". - Wtedy Robert Gamble poczuł, że musi mieć tę książkę. Postanowił, że w Polsce to jego wydawnictwo wyda „Pottera”.

W kwietniu 2000 roku ukazał się w Polsce pierwszy tom cyklu, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. W tym samym roku do księgarń trafił tom drugi, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, a rok później dwa kolejne - „Harry Potter i więzień Azkabanu” oraz „Harry Potter i Czara Ognia”. Po raz pierwszy w historii premiera książki odbyła się o północy, a fani zamiast spać smacznie w swoich łóżkach, koczowali pod księgarniami, nie mogąc się doczekać, kiedy wreszcie dostaną książkę. Od tego momentu premiery o nietypowych porach weszły na stałe do kalendarza potteromaniaków. W 2004 roku o wschodzie słońca odbyła się premiera „Zakonu Feniksa”, dwa lata później „Księcia Półkrwi”, a w 2008 roku – „Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci”.

- „Harry Potter” zapoczątkował nową epokę w wydawnictwie "Media Rodzina". Raptem okazało się, że ten najtrudniejszy według badaczy target, czyli nastolatkowie, czyta! - wspomina A. Mielcarzewicz - Cabanek. - W maju tego znów wydajemy „Harry’ego Pottera i Kamień Filozoficzny”. Ale tym razem w specjalnym, jubileuszowym wydaniu. Książka ukaże się w czterech wersjach – kolorach czterech domów Hogwartu. Każdy egzemplarz ozdobią barwione brzegi kartek oraz herbdomu na froncie okładki. Edycja dodatkowo wzbogacona będzie bonusami w postaci pieśni Tiary Przydziału, charakterystyki danego domu, ciekawostek związanych ze znanymi mieszkańcami: opiekunami, duchami rezydentami czy słynnymi absolwentami oraz informacjami na temat Ceremonii Przydziału, Pucharu Domów i pokoju wspólnego. Na przekonanych o swojej wiedzy w zakresie uniwersum Pottera czeka też quiz. Wszystko to okraszone wyjątkowymi ilustracjami.

Nie słabnie popularność książek o Potterze. Ot, choćby co roku 31 lipca potteromaniacy świętują urodziny Harry'ego. W szczecińskiej księgarni "FiKa" na uczestników zabawy czeka wtedy "kremowe piwko" i fasolki wszystkich smaków. Konkurs wiedzy o Potterze odbywał się w trakcie ubiegłorocznej imprezy w Pałacu Młodzieży - Pałacowego Uniwersytetu Fantastycznego, z kolei podczas czerwcowej, corocznej akcji „Jak nie czytam, jak czytam", czyli biciu rekordu w jednoczesnym czytaniu książek (na Jasnych Błoniach w Parku Kasprowicza), większość dzieci przychodzi właśnie z ukochanym tomem przygód Pottera...

(MON)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA