W sobotę 1 sierpnia br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „500-lecie urodzin Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polski Zygmunta II Augusta”. Walor dedykowany ostatniemu z Jagiellonów i jednocześnie założycielowi polskiej poczty to wspólne wydawnictwo Polski i Litwy.
Na znaczku, autorstwa Bożydara Grozdewa, przedstawiono fragment obrazu Jana Matejki z 1867 roku „Zygmunt i Barbara” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. W tło liczby 500 – części nazwy emisji – wpisany został arras, pokrycie krzesła z monogramem Zygmunta Augusta (około 1555 rok), pochodzący ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zygmunt II August, król Polski i wielki książę litewski, był jedynym męskim potomkiem Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Za jego inicjatywą Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie na mocy Unii lubelskiej połączono w jedno państwo, Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Królewski mecenat i pokaźne fundacje artystyczne są świadectwem złotego wieku Rzeczypospolitej.
– Wiek XVI przyniósł ludziom związanym z pocztą nowe wyzwania. Obok obowiązku przewożenia korespondencji pojawiły się również kwestie transportu towarowego i pasażerskiego. Za datę narodzin polskiej poczty uznaje się 18 października 1558 roku, kiedy to król Zygmunt II August ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych. Pamiętając o tych wydarzeniach Poczta Polska w XXI wieku nie mogła zapomnieć o swoim protoplaście i nie uczcić 500. Rocznicy urodzin króla. Mam nadzieję, że nowy walor zainteresuje odbiorców i skłoni ich do zapoznania się z piękną historią naszej firmy – powiedział Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Głównymi przyczynami powołania nowej instytucji były chęć uniezależnienia się od poczty cesarskiej i faktorii rodziny Fuggerów z Augsburga oraz stworzenie stałego korytarza informacyjnego dla kontaktów dyplomatycznych i handlowych z innymi krajami europejskimi. Władca argumentował swoją decyzję w następujący sposób: Mając na oku własną tudzież Naszych poddanych wygodę, abyśmy zarówno My jak i oni mogli do Włoch przesyłać zarówno listy jako też inne tam załatwiać sprawy.
O znaczku:
oprac. (mj)
Fot. Poczta Polska