Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Światowy Dzień Znaczka Pocztowego

Data publikacji: 09 października 2020 r. 17:24
Ostatnia aktualizacja: 12 października 2020 r. 21:17
Światowy Dzień Znaczka Pocztowego
 

9 października obchodzimy Światowy Dzień Znaczka Pocztowego oraz Światowy Dzień Poczty. Przy tej okazji pojawiły się nowe znaczki. Na czterech z nich przedstawiono najpiękniejsze gatunki motyli.

Historia znaczka pocztowego

Znaczek pocztowy to podstawowy środek uiszczania opłat za usługi pocztowe. Jego historia sięga roku 1840, kiedy to dzięki nauczycielowi i urzędnikowi poczty królewskiej Wielkiej Brytanii Rowlandowi Hill'owi wprowadzono do obiegu pierwszy znaczek pocztowy tzw. Black Penny o wartości 1 pensa z wizerunkiem młodej królowej Wiktorii. Było to zdarzenie epokowe do tego stopnia, że wkrótce inne kraje wprowadziły znaczek jako dowód wniesienia opłaty za usługi przewozu i doręczenia korespondencji.

Minęło zaledwie 20 lat gdy jako 12. administracja pocztowa na świecie również ówczesne Królestwo Polskie wyemitowało swój pierwszy znaczek. Warto dodać, że było to kilkanaście lat wcześniej niż uczyniły to Włochy, Japonia czy Niemcy. To jednocześnie pierwszy oficjalnie uznany polski znaczek pocztowy. Przez następne lata znaczki pocztowe pełniły swoją praktyczną rolę jako świadectwo opłat za usługi błyskawicznie rozwijającego się rynku pocztowego, stając się niepostrzeżenie jedną z najważniejszych pasji zbieraczych wśród setek milionów ludzi na świecie.

Piękne motyle

Poczta Polska w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu przypomina swoimi wydawnictwami filatelistycznymi o ważnych wydarzeniach historycznych, postaciach, ale też ważnych społecznie tematach. Wydając znaczki z motylami, chce zwrócić uwagę na problem ginących gatunków. Populacja owadów, a w szczególności bardzo wrażliwych na zmiany motyli, zmniejsza się na całym świecie – nie tylko w Amazonii w wyniku wycinania lasów tropikalnych, ale także w Polsce. Sadząc lubiane przez motyle rośliny możemy przyczynić się do odbudowania ich populacji. Takimi roślinami są m.in.: malina, krokus, rumianek, mięta.

Na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce ponad 3 tysiące. Występują na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy.

Autor projektu znaczków, Andrzej Gosik, przedstawił na nich cztery motyle pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej: Morpho portis, Morpho helena, Donaus plexippus oraz Agrias narcissus. Znaczki okolicznościowe trafiły już do obiegu.

(p)
Fot. Poczta Polska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dąbrówka
2020-10-12 21:06:48
Śliczne te motyle.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA