Poniedziałek, 25 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Szusowanie z Wiślańskim Skipassem [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 22 stycznia 2022 r. 19:29
Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2022 r. 19:39
Szusowanie z Wiślańskim Skipassem
Fot. Wiślański Skipass  

Zachodniopomorscy uczniowie za tydzień rozpoczynają ferie. Warto, by je wykorzystali na poprawę kondycji po miesiącach spędzonych na zdalnej nauce. W regionie po śniegu pozostało tylko wspomnienie, ale w górskich ośrodkach warunki do uprawiania sportów zimowych są bardzo dobre. Tanio - niestety - nie jest, ale ci, którzy nie skorzystali dotąd, mogą zrealizować Polski Bon Turystyczny.

Do popularnych miejsc spędzania zimowego wypoczynku należą znajdujące się w Beskidzie Śląskim. Tamtejsze ośrodki kilka lat temu postanowiły działać razem. Wprowadziły udogodnienie dla turystów - Wiślański Skipass, uprawniający do szusowania na stokach o różnym stopniu trudności 14 stacji w Wiśle, Ustroniu i Istebnej: Złoty Groń, Pasieki, Siglany, Soszów, Stok, Poniwiec, Partecznik, Stożek, Klepki, Sarajewo, Cieńków, Nowa Osada oraz Mała Palenica i Palenica (obie były ostatnio niedostępne, ale aktualne informacje są na www.wislanskiskipass.pl). Łączna długość tras to 40 km. Narciarski karnet można kupić i doładować online. Ceny w Internecie są niższe niż kasach, a ponadto nie trzeba stać do nich w kolejce.

Stacje są oświetlone, dzięki czemu oferują nocne jazdy. Stoki są dośnieżane i ratrakowane. Przy ośrodkach znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu, jak i szkółek narciarskich. Udogodnieniem są duże parkingi, a także organizacja przez ośrodki dojazdów do stoków. Działają też serwisy, gdzie można sprawdzić lub podreperować narty i snowboardy. Nie trzeba też się  martwić o posiłki, bo przy stokach, a także w tamtejszych miejscowościach, działa wiele punktów gastronomicznych.

 

Gospodarze ośrodków przypominają wybierającym się na białe szaleństwo o kremie ochronnym z filtrem UV. Słoneczne promienie odbijają się od śniegu, jak od lustra. A im wyżej nad poziomem morza, tym silniejsze jest promieniowanie UV. W przerwie między zjazdami warto zaś znaleźć chwilę, by się posilić i uzupełnić kalorie. Godzina jazdy na nartach pozwala spalić nawet 500 kcal! Ważne jest zjeść przynajmniej jeden ciepły posiłek, a w plecaku mieć małe przekąski, sycące, ale i lekkostrawne. Przyda się też termos z ciepłą herbatą. Aby podczas nawet krótkiej przerwy w jeździe nie tracić ciepła lub trochę się ogrzać, niezastąpione są chemiczne ogrzewacze, które z łatwością można schować do kieszeni. Dla bezpieczeństwa nie należy zaś zapominać o karcie ICE, dodatkowym ubezpieczeniu oraz naładowanym telefonie.

Po nartach w beskidzkich miejscowościach nudno też nie jest. Najwięcej atrakcji jest w obchodzącej 60-lecie praw miejskich Wiśle, jednej z najpiękniejszych miejscowości w woj. śląskim. Na jej terenie swoje źródła ma największa polska rzeka. Jest tam wiele ciekawej architektury, muzeów (np. narciarstwa i ...spadochroniarstwa), Aleja Gwiazd Sportu, galeria trofeów, czekoladowa figura i skocznia narciarska imienia  najsłynniejszego mieszkańca - Adama Małysza. W malowniczo położonym w dolinie Wisły Ustroniu działa zaś Leśny Park Niespodzianek i Extreme Park (m.in. tor saneczkowy, kino 4D, planetarium, piracka strzelnica). Z kolei w Istebnej jest Park Wodny Olza.

Marzenna Głuchowska

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA