W tle obrazu "Mona Lisa" Leonarda da Vinci uwieczniony został most w miejscowości Laterina koło Arezzo w Toskanii - to najnowsza hipoteza przedstawiona przez włoskiego historyka Silvano Vincetiego, który już wcześniej dokonał innych odkryć, dotyczących tego najsłynniejszego portretu w historii sztuki. Od dawna trwają dyskusje, jaki most tam widać.
Dotąd przypuszczeń było wiele. Wskazywano między innymi średniowieczny most w Bobbio koło Piacenzy w regionie Emilia-Romania oraz w Buriano koło Arezzo.
Teraz najnowsze badania wskazują na to, że elementem krajobrazu na arcydziele jest prastary, kamienny most etrusko-rzymski Romito na rzece Arno w miejscowości Laterina - twierdzi Silvano Vinceti, który koordynował prace badawcze.
Jak wyjaśnił we włoskich mediach, obecnie z mostu pozostał tylko łuk, ale w pierwszych latach XVI wieku, gdy Leonardo da Vinci malował obraz, most ten bardzo często używany, co potwierdza dokument, znaleziony w archiwum we Florencji. Geniusz renesansu przebywał wtedy właśnie w tej części Toskanii, w rejonie Val d'Arno - argumentuje historyk.
Podczas badań wykorzystano też zdjęcia z drona, by porównać resztki mostu z konstrukcją z "Mona Lisy". Następnie wykonana została jego wirtualna rekonstrukcja, by porównać z tym, który namalował Leonardo da Vinci.