15 grudnia 1995 roku, a więc 26 lat temu powstał Euroregion Pomerania. Ćwierćwiecze jego istnienia minęło w roku ubiegłym, lecz pandemia zmroziła jubileuszowe inicjatywy. W tym roku jest podobnie, acz trochę inaczej.
Na pl. Solidarności w Szczecinie czynna jest wystawa portretów, autorstwa Andrzeja Łazowskiego, zatytułowana „25 spojrzeń przez granicę”. Drukuje się polsko-niemiecki katalog jej towarzyszący, autorstwa Rafała Jessweina.
Wystawa prezentuje pięćdziesiąt portretów różnych osób z pogranicza, współpracujących z partnerami z drugiej strony granicy. Na prezentowanym zdjęciu są to na pierwszym planie Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, i dr Uwe Schröder, emerytowany od niedawna dyrektor Muzeum Pomorskiego w Greifswaldzie, oraz (za nimi) Norbert Schöler, burmistrz Marlow, miasta Parku Ptaków, i Marcin Naruszewicz, burmistrz Czaplinka.
Tydzień temu odbyła się debata „30 lat razem – retrospektywa i perspektywy współpracy polsko-niemieckiej w Euroregionie Pomerania”. Jej internetowy zapis można znaleźć na YouTube i na facebookowych profilach Euroregionu Pomerania i Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
W minionym tygodniu debaty online o pograniczu zostały zorganizowane także w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą oraz (dość burzliwa) na Uniwersytecie Wrocławskim. Wszystkie łączyła zdecydowana aprobata dla przygranicznej współpracy polsko-niemieckiej, choć nie brak też było głosów niepokoju o jej przyszłość. Do tych spraw będziemy wracać.
Wystawę „25 spojrzeń przez granicę” można oglądać do końca roku. Potem ma być prezentowana m.in. w Łobzie i Prenzlau.
Wystawa była współfinansowana z programu współpracy UE Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie – Brandenburgia – Rzeczpospolita Polska. Jej katalog wsparła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
(bt)