W stolicy Niemiec urodziło się zaledwie 47 procent jej mieszkańców. Pozostali przybyli tu z bliższych lub dalszych zakątków świata. Szczecinianie, których do niedawna było wśród nich najwięcej, stracili przodującą pozycję.
Berlin, który liczy dziś ponad 3,7 mln mieszkańców, bije w ostatnich latach rekordy pod względem liczby nowych przybyszy. W stolicy Niemiec osiedla się ich rocznie nawet do 50 tysięcy. Rdzenni berlińczycy, a więc ci, którzy tu się urodzili, są w mniejszości.
Z sondażu przeprowadzonego niedawno przez rozgłośnię rbb (Rundfunk Berlin-Brandenburg) wynika, że stanowią tylko 47 procent mieszkańców miasta, czyli 1 mln 736 tysięcy. Pozostali, a więc 1 mln 975 tysięcy osób, to ludzie napływowi.
Wśród rdzennych Niemców najwięcej jest w Berlinie Brandenburczyków (ponad dwieście tysięcy) i przybyszy z Nadrenii Północnej-Westfalii (około 134 tysięcy). Dużą liczbę osób z tych dwóch landów łatwo wytłumaczyć: stolica Niemiec jest naturalnym centrum regionu i od lat przyciąga Brandenburczyków, a napływ ludności z Północnej Nadrenii-Westfalii ma związek m.in. z przeniesieniem prawie dwadzieścia lat temu siedziby niemieckiego parlamentu i rządu z Bonn do Berlina. Pociągnęło to za sobą przeprowadzkę armii urzędników z rodzinami.
Wśród miast prym wiedzie Hamburg, z którego do Berlina przeprowadziło się 22 tysiące osób.
Dzisiejsza stolica Niemiec to przede wszystkim miasto multikulturowe. Mówi się tu 103 językami (w Europie więcej języków jest w użyciu tylko w Londynie).
Skąd więc pochodzą mieszkańcy niemieckiej metropolii? Najwięcej jest tu osób urodzonych na terytorium dzisiejszej Polski (136 tysięcy). Nie zawsze jednak są to Polacy. Statystyki pokazują, że z tej liczby aż 47 tysięcy osób urodziło się jeszcze przed 1946 rokiem na ziemiach dziś należących do Polski. Polaków urodzonych po 1946 roku żyje zatem w Berlinie około 90 tysięcy. Liczba ta okazała się sporym zaskoczeniem, bowiem do tej pory podawano, że w stolicy Niemiec mieszka około 50 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Na pierwszych miejscach wśród nowych berlińczyków są Turcy (102 tysiące), Polacy i Rosjanie (blisko 50 tysięcy).
W ostatnich latach w statystykach zaznaczył się także napływ uchodźców. Jeszcze w 2015 roku miastem, z którego przeniosło się do Berlina najwięcej osób, był Szczecin. Dziś mieszka tu 7296 rodzonych szczecinian.
Ostatnio Szczecin został zdetronizowany przez mieszkańców urodzonych w syryjskim Damaszku, których dziś mieszka w Berlinie ponad 14,7 tys. Tuż za Szczecinem jest kolejne syryjskie miasto: Aleppo z nieco ponad siedmioma tysiącami osób.
Nowi berlińczycy szczególnie upodobali sobie dwie dzielnice: Berlin-Mitte (centrum miasta) i Friedrichshain-Kreuzberg, gdzie stanowią dwie trzecie mieszkańców. Najwięcej rdzennych berlińczyków jest w północnych dzielnicach Reinickendorf i Spandau.
ste