Bałtycka Filharmonia Młodzieżowa (Baltic Sea Philharmonic) zainaugurowała działalność w 2008 roku w Rydze (Łotwa) i pracuje pod kierunkiem Kristjana Järvi. Grają w niej młodzi muzycy z państw nadbałtyckich, w tym z Polski.
Orkiestra regularnie koncertuje na Uznamskim Festiwalu Muzycznym, występuje w wielu krajach Europy, nagrywa dla najlepszych firm fonograficznych. Kristjan Järvi jest amerykańskim dyrygentem i kompozytorem pochodzącym z Estonii.
W ubiegłym roku Baltic Sea Philharmonic nie wyjechała na zapowiadane tournee. Jednak zanim wybuchła pandemia, zagrała w Filharmonii Łaby (Elbphilharmonie) w Hamburgu. Dobroczynny koncert z brytyjsko-hinduską grupą popową Bastille i przyjaciółmi (Leroy Sanchez, Costantino Carrara, Allie Sherlock & Madilyn Bailey) został przyjęty owacyjnie i był przez rok dostępny w internecie. Cieszył się dużym zainteresowaniem.
W ubiegłym roku orkiestra przygotowała cyfrowy koncert bożonarodzeniowy „Musical Chain” („Muzyczny łańcuch”). Nagrania do niego będzie kontynuować w tym roku.
Zespół przygotowuje też tegoroczne wiosenne tournee z nową wersją koncertu „Midnight Sun” („Słonce Północy”). W trasę do Polski i Niemiec wyruszy pod warunkiem, że zostaną złagodzone restrykcje związane z pandemią.
Rzecznik prasowy orkiestry Alexander Datz informuje, że w planie orkiestra ma trzy koncerty: 15 marca w Berlinie, 14 marca w Hamburgu (Filharmonia Łaby) i 13 marca w Filharmonii Szczecińskiej (po raz kolejny). Na program złożą się utwory Edvarda Griega, Piotra Czajkowskiego i amerykańsko-niemieckiego współczesnego kompozytora Robota Kocha oraz nowe aranżacje Kristjana Järvi.
Wśród twórców orkiestry był legendarny dyrygent Kurt Masur z lipskiego Gewandhausu, a w radzie programowej zasiadają światowej sławy dyrygenci: Valery Gergiev (Rosja), Marek Janowski (Niemcy) i Esa-Pekka Salonen (Finlandia).
(b.t.)