Produkcję papieru rozpoczęto w Szczecinie w 1911 roku. Nowoczesny zakład w Skolwinie otwarto rok wcześniej i była to wówczas największa papiernia w Europie. Oprócz papieru gazetowego produkowano w niej papier kartonowy, pakowy, watę drzewną i inne produkty.
Pod koniec wojny zaprzestano produkcji. Budynki fabryczne zostały zdewastowane, a wyposażenie wywiezione przez Rosjan. Decyzja o odbudowie papierni zapadła w 1948 r. O tym, jak wielkie było to wyzwanie, świadczy fakt, że pierwszą maszynę papierniczą uruchomiono w 1953 r., a drugą rok później.
O kolejne maszyny zakład wzbogacał się w 1962, 1968 i 1978 roku. „Skolwin” zaopatrywał w różne gatunki papieru i kartonu nie tylko rynek krajowy, ale produkował także na eksport. W czasie największej prosperity zatrudniał ok. 1600 pracowników. Szczecińska papiernia była w czasach PRL-u jednym z największych tego typu zakładów w Polsce.
Jednakże już pod koniec lat 80. zabrakło inwestycji unowocześniających park maszynowy. Ze względu na wysokie koszty produkcji zakład tracił możliwość konkurowania z nowoczesnymi wytwórniami papieru. Po przemianach ustrojowych „Skolwin” kupił duński koncern Norhaven, który zainwestował w jedną maszynę papierniczą i wykorzystywał ją do produkcji papieru gazetowego oraz książkowego. Jednakże również dla prywatnego kapitału utrzymanie zakładu wymagającego ogromnych inwestycji okazało się nierentowne. W 2008 r. papiernię sięgającą korzeniami do 1910 r. zlikwidowano.
(a)