150 tys. młodych drzewek posadzono w „Dniu Lasu”
Wprawdzie 26 kwietnia dla Szczecina jest szczególnie ważnym świętem – Dzień Wyzwolenia, ale w całym kraju w dniu tym obchodzi się „Święto Lasu”. Mimo że w ub. niedzielę padał ulewny deszcz, młodzież, harcerze, wojsko, posadzili w leśnictwie pilichowskim 160 000 młodych drzewek. Szczególną pracowitością wyróżnili się żołnierze WOP, młodzież ze szkoły podstawowej w Dobrej i harcerze Szczecina. Łącznie obsadzono w tym dniu 8 ha 40 a.
Warto wspomnieć o zapomnianej już, a swego czasu dość głośnej inicjatywie sadzenia drzewek z okazji urodzin dziecka. Gdyby to zostało zrealizowane, mielibyśmy już do tej pory dosyć pokaźny las pod Szczecinem. Wszystkich chętnych, którzy chcą w ten sposób uczcić przyjście na świat nowego obywatela, informujemy, że Zarząd Lasów Państwowych dysponuje sadzonkami drzewek. Jasne, że sadzić można tylko dwa razy do roku.
„Kurier Szczeciński” z 1 maja 1958 r.
Świąteczne wczasy organizuje WKZZ
Wojewódzka Komisja Związków Zawodowych przystępuje do organizowania wczasów niedzielnych i świątecznych.
Wczasy takie odbywać się będą w Lasku Arkońskim bądź też w parku Żeromskiego. O ile dopisze pogoda, pierwsze tego rodzaju imprezy rozpoczną się w maju, a na ich program złożą się występy zespołów artystycznych, gry i zabawy.
Ponadto WKZZ zamierza organizować wycieczki autokarowe do Kniei Bukowej, na Wyspę Wolin i na tereny, gdzie się znajdują zabytki przyrody.
„Kurier Szczeciński” z 1 maja 1958 r.
Najwięcej warszawiaków i poznaniaków osiedliło się w Szczecinie
Obliczenia dokonane ostatnio przez ekonomistów MKPG w Szczecinie, a dotyczące pierwszej fali osiedleńczej z lat 1945 – 1948 wykazały, że przeważający procent mieszkańców Szczecina stanowią repatrianci ze Związku Radzieckiego i osadnicy z woj. warszawskiego.
Cyfrowo przedstawia się to następująco (wg stanu na koniec kwietnia 1947 r.) repatrianci z ZSRR – 40 567osób, osadnicy z terenu miasta i woj. warszawskiego – 14.132, z poznańskiego – 12.681, szczecińskiego (tzn. ludność rodzima i dzieci urodzone już w Szczecińskiem – 8.836, pomorskiego – 7.397, i repatrianci z zachodu – 5.599 osób. Kolejne poważniejsze grupy osiedleńcze stanowili dawni mieszkańcy woj. lubelskiego – 4.487 i krakowskiego – 3.237.
„Kurier Szczeciński” z 2 maja 1958 r.
Sałata z Pyrzyc dla NRD
Załoga kombinatu ogrodniczego PGR w Pyrzycach wysłała już pierwszą partię sałaty do NRD. Oprócz sałaty ogrodnicy z Pyrzyc będą dostarczać sąsiadom zza Odry ogórki i pomidory.
„Kurier Szczeciński” z 3 maja 1958 r.