Pas nadgraniczny zaludnia się
W miasteczkach zachodniego wybrzeża Polski zaznaczył się od 1955 roku stały wzrost ludności. Osadnicy przestali unikać pasa nadgranicznego i obecnie chętnie zamieszkują tam na stałe.
Najszybciej rośnie liczba ludności w Świnoujściu i jego prawobrzeżnym przedmieściu Warszewie. W 1955 r. wynosiła ona 7,5 tys. mieszkańców w samym Świnoujściu i 2 tys. w Warszewie. Już w następnym roku wzrosła do 8 tys. w Świnoujściu i 2,4 tys. w Warszewie, a w pierwszym kwartale br. osiągnęła 10 tys. w Świnoujściu i ponad 2,7 tys. w Warszewie.
W pozostałych dwóch miasteczkach leżących na terenie tego samego powiatu wolińskiego – w Międzyzdrojach i Wolinie – wzrost ten kształtował się następująco: 1955 r. – 3.110 i 1.900, w 1956 r. – 3.200 i 2.000 i w roku bieżącym – 3.500 i 2.200.
„Kurier Szczeciński” z 11 września 1958 r.
Czy Kiepura zaśpiewa w Szczecinie?
W przeciągu pół godziny „Orbis” sprzedał wszystkie bilety na koncert Jana Kiepury, który odbędzie się w niedzielę w sali kongresowej Pałacu Kultury. W rozmowie z dziennikarzami warszawskimi Kiepura oświadczył, że pozostanie w kraju przez 3 miesiące i m.in. wystąpi także w Operetce Warszawskiej jako Jontek w „Halce” Moniuszki i malarz Cavaradossi w „Tosce” Pucciniego.
Występy Kiepury organizuje agencja Pagart, która nawiązała już rozmowy z większymi miastami wojewódzkimi, w których miałby śpiewać Kiepura.
Nie jest wykluczone, że Kiepura przyjedzie również do Szczecina. Uwarunkowane jest to jednak od znalezienia odpowiedniej sali, w której można by urządzić występ. W tej chwili brana jest pod uwagę hala sportowa i ewentualnie sala Operetki Szczecińskiej.
„Kurier Szczeciński” z 13 września 1958 r.