50 ton witaminy C spożyliśmy w tym roku
Jak co roku, z nadejściem sezonu jesienno-zimowego zbliża sie okres szczególnego nasilenia zachorowań na grypę i anginę.
Według informacji centralnego zarządu aptek, apteki w całym kraju są odpowiednio przygotowane i dysponują pełnym asortymentem leków antygrypowych.
Oprócz popularnych tabletek antygrypowych i aspiryny, apteki zaopatrzone są w piramidon – lek przeciwgorączkowy, coffedon (mieszanka cofeiny i piramidonu), pyrosalofen, sulfatiazol – stosowany w ciężkich wypadkach grypy oraz zastrzyki panodiny działające uodporniająco na organizm w początkowym stadium grypy.
Pewne niedobory mogą wystąpić jedynie w zaopatrzeniu w witaminę C stosowaną profilaktycznie. Spożyliśmy już w br. blisko 50 ton tej witaminy.
„Kurier Szczeciński” z 13 listopada 1958 r.
Pierwsze kredyty na uruchomienie wielkiej wytwórni chemicznej w Szczecinie
Jak już donosiliśmy, Szczecińskie Zakłady Przemysłu Terenowego uruchomią w nie zagospodarowanym budynku przy al. Niepodległości 38 (obok dawnego PDT) wielką wytwórnię chemiczną.
Głównym działem nowej wytwórni będzie produkcja folii plastykowej – igelitowej, której wartość w skali rocznej wyniesie ok. 30 mln zł. Szczecin będzie jednym z nielicznych w kraju miast, a jedynym na Ziemiach Zachodnich, w których produkować się będzie folię plastykową. Również planowana produkcja opakowań z tworzyw sztucznych będzie jedną z pierwszych w kraju. Obydwa działy wyposażone zostaną w nowoczesne agregaty – automaty. I etap rozruchu fabryki ma nastąpić w 1962 r.
Centralne Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Drobnego przystąpiło do opracowywania dokumentacji technicznej, a Komitet Drobnej Wytwórczości przyznał już 5 mln zł kredytu na pierwsze roboty adaptacyjne w budynku przy al. Niepodległości 38.
„Kurier Szczeciński” z 15 listopada 1958 r.