Milicyjnymi „Junakami” interesuje się Południowa Ameryka
Pracami szczecińskiego nad skonstruowaniem motocykla milicyjnego zainteresowała się zagranica, przede wszystkim Węgry i państwa Ameryki Łacińskiej. Motocykle milicyjne są nieco szybsze od popularnych motocykli turystycznych, a także wyposażone w specjalne urządzenia – wiatrochrony, migacze świetlne i radiotelefon, którego zasięg wynosi ok. 20 km.
Produkcja motocykla milicyjnego ruszy pełną parą w 1962 roku. Kilkanaście pojazdów z serii próbnej znajduje się już w MO. Milicjanci pełniący funkcję „ujeżdżaczy” chwalą sobie maszyny.
„Kurier Szczeciński” z 14 maja 1961 roku
Jak rozproszyć mgłę?
Naukowcy od dawna pracują nad znalezieniem sposobu rozpraszania mgły. Badania w tej dziedzinie kontynuują naukowcy Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie: mgr Czesław Koźmiński i mgr. Krystyna Kurpios. Skonstruowali oni dość proste urządzenie składające się z butli wypełnionej propanem, statywu do tej butli oraz specjalnego rozpylacza. Cząsteczki propanu rozpylone wśród mikroskopijnych. lekkich, zawieszonych w powietrzu kropelek mgły, powodują łączenie się drobinek mgły w większe krople. Jak wykazały przeprowadzone doświadczenia w ciągu 20-30 minut od chwili rozpylenia propanu – mgła zostaje rozproszona.
Przy użyciu takiej butli propanu można skroplić mgłę w promieniu kilkudziesięciu metrów. Możliwe, że w niedługim czasie butle z propanem będą tak popularne jak np. obecnie strażackie gaśnice.
„Kurier Szczeciński” z 15 maja 1961 roku