Czwartek, 21 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Zapisane w „Kurierze” (16-19.05.1959)

Data publikacji: 26 grudnia 2023 r. 08:56
Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia 2023 r. 09:56
Zapisane w „Kurierze” (16-19.05.1959)
 

25 maja otwarcie plaży

W ubiegłym roku zastanawiano się poważnie nad likwidacją plaży przy jeziorze. Woda była bowiem niesłychanie brudna.

Stan rzeczy uległ obecnie poważnej poprawie. Przede wszystkim odcięto dopływ ścieków, z okolicznych szamb, które zatruwały wodę. Jednocześnie oczyszczono kanały i skierowano wody Osówki do Głębokiego, dzięki czemu zwierciadło jeziora podniosło się o 17 cm. Poziom wody rośnie zresztą dalej.

W najbliższy poniedziałek na plaży zbierze się komisja, która oceni stan robót i poweźmie ostateczną decyzję co do otwarcia plaży. Jak nas informuje kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej DRN – Pogodno, prawdopodobnie nic nie stanie na przeszkodzie, aby sezon kąpielowy rozpoczął się według planu z dniem 25 maja.

Najważniejsze, że wody jeziora będą w tym roku nareszcie czyste.

„Kurier Szczeciński” z 16 maja 1959 r.

Wznowiono polowy na Zalewie

W związku z poważnym zmniejszeniem się ilości fenolu w wodach Zalewu na skutek ocieplenia, komisja sanitarno-epidemiologiczna zajmująca się tymi sprawami orzekła iż możliwe jest wznowienie połowów ryb w tym akwenie. Na tej podstawie Centrala Rybna rozpocznie skup ryby zalewowej, płacąc za nią normalne ceny. Ryby, które nie będą nadawały się do konsumpcji przeznaczone zostaną na mączkę. Straty, które poniesie w tego rodzaju transakcjach Centrala Rybna, pokryte zostaną w ostatecznym efekcie przez przemysł – bezpośredniego sprawcę zanieczyszczenia wód.

Decyzja ponownego podjęcia skupu ryb pozwoli na utrzymanie zatrudnienia rybaków zalewowych aż do okresu jesienno-zimowego, kiedy stężenie fenolu ostatecznie uniemożliwi połowy. Równolegle jednak prowadzone są starania o zatrudnienie części rybaków zalewowych w połowach dalekomorskich i bałtyckich.

„Kurier Szczeciński” z 19 maja 1959 r.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA