Rybacy z Mazur osiedlają się na terenie szczecińskim
Z województwa olsztyńskiego przybyła do Lubinia i Karsiboru grupa rybaków złożona z około 40 rodzin. Rybacy ci przybyli z okolic Węgorzewa na Mazurach, przywożąc ze sobą znaczne ilości sprzętu rybackiego, jak włoki i sieci zastawne. Są oni zorganizowani we własnej spółdzielni pracy. 22 rodziny osiadły w Lubiniu, a reszta w Karsiborzu. Kończący się okres zimowy wykorzystują na zagospodarowanie się w przydzielonych osadach, by wkrótce rozpocząć połowy na Zalewie Szczecińskim.
W ramach akcji pomocy rządu rybakom spółdzielnia ich otrzyma pięć nowych łodzi motorowych. W ten sposób rybacy mazurscy przyczynią się wydatnie do wzmożenia połowów w rejonie szczecińskim, uzyskując znacznie lepsze warunki pracy.
„Kurier Szczeciński” z dnia 19 lutego 1950 r.
Plac Orła Białego będzie ozdobą Szczecina
Zgodnie z planami – pl. Orła Białego zostanie odtworzony w pierwotnym założeniu, tworząc duży plac o kształcie czworokątnym, objęty ulicami Lecha, Cieszymira, Firlika i Janisławy. Jest on pomyślany jako miejsce wielkich zebrań politycznych i manifestacji. Plac będzie wyłożony płytami. Zostanie połączony schodami z tarasem na poziomie ul. Cieszymira, skąd dalszymi zielonymi tarasami z Arterią Nadodrzańską. Dzięki temu odsłoni się widok na port i Odrę od strony pl. Orła Białego.
W związku z tymi pracami ul. Wielka będzie poszerzona i łączyć będzie most Sobieskiego z Bramą Portową. Domy towarowe w południowej części tej ulicy zostaną odbudowane, a od strony północnej zostanie ona poszerzona.
Pl. Orła Białego będzie zabudowany domami w stylu sprzed stu lat, co upodobni go do warszawskiego Mariensztatu. Fontanna z placu zostanie przeniesiona na Stare Miasto przed ratusz.
Pierwszy taras na pl. Orła Białego będzie miał powierzchnię około 100 m na 90 m, drugi 50 m na 50 m, a aleja do Odry szerokości 16 m będzie biegła w pasie zieleni ok. 100 m.
„Kurier Szczeciński” z dnia 21 lutego 1950 r.
20-tysięczne dziecko urodziło się w Szczecinie
Ilość mieszkańców Szczecina powiększa się w ostatnim okresie poważnie. Coraz to nowe kadry fachowców przyjeżdżają, aby wziąć udział w rozbudowie naszego miasta.
Zwiększa się również naturalny przyrost ludności. Dnia 7 stycznia urodziło się w Gumieńcach, przy ul. Wierzbowej 56, 20-tysięczne dziecko Szczecina. Jest nim Edmund Lucjan Starzak (…)
W imieniu Redakcji i naszych Czytelników życzymy naszemu jubilatowi, ażeby w przyszłości stał się bohaterem pracy.
„Kurier Szczeciński” z dnia 21 lutego 1950 r.
Budowa tramwaju wodnego dla Świnoujścia
Na zlecenie Ministerstwa Żeglugi Stocznia Rybacka w Świnoujściu buduje tramwaj wodny, który połączy budujący się tam port rybacki ze śródmieściem. Do budowy tramwaju użyto stary kadłub dużej jednostki rybackiej. Obecnie przeprowadza się roboty pokładowe i kadłubowe. Za dwa miesiące jednostka ta opuści stocznię. Tramwaj wody – obliczony na 60 pasażerów – przewozić będzie robotników na teren budowy portu rybackiego na Kazimierzowie, a w miesiącach letnich wykorzystany będzie do przewozu wycieczkowiczów po porcie świnoujskim.
„Kurier Szczeciński” z dnia 22 lutego 1950 r.
Fot. Ryszard Pakieser