Szczecińska „lodówka” już pusta…
W największej w kraju w „chłodni” położonej pod Szczecinem zabrakło już lodu. O tej porze roku zdarza się to po raz pierwszy od 50 lat…
Ową „chłodnię” stanowi Jezioro Dąbskie, które corocznie w tym okresie przekształca się w olbrzymi magazyn lodu – o powierzchni przeszło 50 kilometrów kwadratowych. Z Odry oraz jej dopływów spływają bowiem na jezioro olbrzymie ilości kry i kaszy lodowej.
Wypełniają one ściśle jezioro, pokrywając je polami lodowymi, często przeszło o grubości 1 m.
„Kurier Szczeciński” z 2 marca 1961 roku
Perfumowane lotnisko
Na lotnisku Orly pod Paryżem przeprowadzane są przez fachowców próby zmierzające do uczynienia z tego portu pierwszego w świecie „perfumowanego lotniska”.
Rozpryskiwanie perfum w powietrzu, dokonywane pod dość dużym ciśnieniem, ma na celu neutralizację nieprzyjemnej woni gazów spalinowych, wydzielane przez silniki samolotów odrzutowych.
„Kurier Szczeciński” z 3 marca 1961 roku
Makabryczne kidnaperstwo
Na wokandzie sądowej w miejscowości Agrigento na Sycylii znalazła się makabryczne sprawa.
Dwóch mieszkańców oskarżono o wykradzenie zwłok z grobu, w celu wymuszenia okupu na rodzinie zmarłego. Nieznani sprawcy kradzieży zażądali 25 milionów lirów za zwrot zwłok. Rodzina odmówiła żądanej sumy. Zwłoki znaleziono w trzy lata później w grobie przygotowanym dla innego zmarłego.
„Kurier Szczeciński” z 3 marca 1961 roku
Szczecinianie najoszczędniejsi w regionie
Jak wykazały obliczenia, najwięcej książeczek oszczędnościowych w ubiegłym roku posiadali mieszkańcy Szczecina. Na 1000 osób przypadało 276 książeczek.
Najmniej oszczędzają mieszkańcy powiatu gryfińskiego - 90 książeczek na 1000 osób.
„Kurier Szczeciński” z 3 marca 1961 roku
Hobby brytyjskiego ministra lotnictwa
W londyńskiej galerii sztuki otwarta została w tych dniach wystawa obrazów pędzla brytyjskiego ministra lotnictwa Petera Thorneycrofta.
Jest to pierwsza w Wielkiej Brytanii wystawa prac malarskich ministra piastującego jeszcze swój urząd. W kołach artystycznych Thorneycroft posiada już pewną renomę.
„Kurier Szczeciński” z 3 marca 1961 roku
13 tysięcy ton rudy w 36 godzin
Portowcy szczecińscy dokonali nie lada wyczynu. W ciągu 36 godzin rozładowali oni statek szwedzki „Tosteroe”, który przywiózł do portu 13 tysięcy ton rudy. Wyczyn ten stawia portowców szczecińskich w czołówce dokerów świata.
„Kurier Szczeciński” z 7 marca 1961 roku