W Gdańsku nowe linie żeglugi śródlądowej. A w Szczecinie?
W Gdańsku zostaną wprowadzone w bieżącym sezonie letnim nowe udogodnienia dla amatorów wycieczek statkami po Zatoce Gdańskiej. (…)
W Szczecinie jak dotąd planuje się jedynie uruchomienie z początkiem czerwca linii śródlądowej Krajnik – Widuchowa – Gryfino – Szczecin, którą obsługiwać będzie statek „Dziwna”, kursujący na tej trasie raz dziennie. „Dziwna” może zabierać około 70 pasażerów wraz z ich bagażem. Linia ta będzie miała charakter „zaopatrzeniowy”, umożliwiając nadodrzańskim rolnikom dogodniejszy dowóz swych produktów do Szczecina.
Poza tym statek ten odbywać będzie wycieczki na plażę w Gryfinie.
Na tym na razie kończą się innowacje w szczecińskiej żegludze śródlądowej. Na przeszkodzie rozszerzenia jej zasięgu stoi szczupły tabor, a także zbyt sztywne przepisy ograniczające poważnie możność korzystania z wód. A przecież Szczecin posiada pięknych okolic nie mniej niż Gdańsk. Udostępnienie ich pozwoliłoby na zwiększenie atrakcyjności naszej turystyki.
„Kurier Szczeciński” z dnia 22 maja 1956 r.
Zjazd lekarzy – stomatologów w nowej sali wykładowej PAM
Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie wzbogaciła się o jeszcze jedną salę wykładową – na 320 miejsc o układzie amfiteatralnym.
Oprócz sali wykładowej, w podziemiach znajdują się szatnie, palarnia, pokój do pracy naukowej.
Sal takich zapewne mamy w Polsce niewiele. Jest ona bardzo akustyczna, a poza tym posiada stały ekran, oczywiście z urządzoną kabiną projekcyjną do wyświetlania filmów i przeźroczy. Jest tam też ruchoma tablica do kreśleń i drążki do zawieszania plansz.
W stole wykładowcy znajduje się tablica rozdzielcza – wykładowca więc jednym przyciśnięciem guzika gasi np. oświetlenie sali, a włącza głośniki.
Budowę sali wykonywał szczeciński ZBM pod kierownictwem Jakuba Hajduszka.
W nowo wybudowanej sali w pierwszych dniach czerwca odbędzie się ogólnopolski zjazd lekarzy – stomatologów.
„Kurier Szczeciński” z dnia 29 maja 1956 r.