Akcja społeczna przyspieszy wykończenie Arterii Nadodrzańskiej
Arteria Nadodrzańska, centralna trasa wielkiego Szczecina przyszłości, stała się już czymś realnym. Przekonać się o tym możemy naocznie na odcinku między Dworcem Głównym a Kapitanatem Portu, gdzie przygotowano już pod bruk 2 jezdnie kilkumetrowej szerokości, tejże szerokości chodnik od strony Odry, jezdnię rowerową oraz kilkumetrowe torowisko tramwajowe.
Jeszcze w tym roku zostanie wykonane torowisko tramwajowe, chodnik, droga rowerowa i wschodnia jezdnia. Jezdnie będą oddzielone od siebie 2-metrowym pasem zieleni. Dwutorowa linia tramwajowa również będzie biegła po trawniku.
Otwarcie tej linii na przestrzeni Dworzec Główny – Województwo nastąpi w dniu 1 maja br. Dalszy odcinek tej linii do budynku stoczni uruchomiony będzie z wiosną przyszłego roku. Nowa linia tramwajowa będzie miała szczególnie ważne znaczenie w sezonie turystycznym, dzięki niej bowiem przyjezdni wprost z Dworca Głównego będą mogli przejechać do Dworca Żeglugi Przybrzeżnej. (…)
Około 10 marca rozpocznie się burzenie dwu starych budynków, które jeszcze pozostały na trasie Arterii Nadodrzańskiej, byłej siedziby Urzędu Celnego i Urzędu Zatrudnienia. Urząd Celny już dość dawno opuścił swój gmach, przenosząc się na Łasztownię, a Urząd Zatrudnienia będzie przeniesiony w najbliższych dniach na ul. Słoneczną.
„Kurier Szczeciński” z dnia 23 lutego 1950 r.
Nowy kombinat fabryczny powstaje na Gumieńcach
Ostatni kompleks budynków przy ul. Ku Słońcu na Gumieńcach to powstający z gruzów kombinat fabryk korków, mebli, tapicerni, zakładu galwanizacyjnego i wytwórni grzebieni rogowych, odbudowany przez Dyrekcję Przemysłu Miejscowego.(…)
Znajdzie w nim zatrudnienie kilkaset ludzi – a rynek nasz otrzyma nowe towary i usługi, które są państwu bardzo potrzebne.
„Kurier Szczeciński” z dnia 24 lutego 1950 r.
Nowa Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Szczecinie
Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 3 marca br. powzięła uchwałę w sprawie narodowego planu gospodarczego na rok 1950.(…)
W celu zapewnienia kadr fachowców dla gospodarki uspołecznionej Rada Ministrów postanowiła utworzyć dwie nowe Wyższe Szkoły Ekonomiczne, jedną w Szczecinie, a drugą w Łodzi. Studenci oddziału szczecińskiej Akademii Handlowej w Poznaniu oraz łódzkiego wydziału handlu wewnętrznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki stają się studentami nowo utworzonych szkół wyższych. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 4 marca 1950 r.
Wielka obława na spekulantów w Szczecinie
Dzień wczorajszy był czarnym dniem dla szczecińskich spekulantów. Komisja Specjalna przy udziale Milicji Obywatelskiej, Inspektoratu Ochrony Rynku oraz Rejonowego Inspektoratu Ochrony Skarbowej przy wydajnej pomocy szczecińskich aktywistów związkowych przeprowadziła rewizję w 98 punktach u osób podejrzanych o magazynowanie i nielegalny handel towarami tekstylnymi.
Od rana szereg ekip kontrolnych, w ogólnej ilości 376 osób, w tym 260 aktywistów związkowych wyruszyło na miasto celem przeprowadzenia szeroko zakrojonej akcji walki ze spekulacją.
W godzinach popołudniowych szczecińskie komisariaty MO napełniły się zatrzymanymi osobnikami i znalezionymi u nich większymi ilościami kuponów na płaszcze, ubrania i sukienki, koców, jedwabi, kretonów, wełny na swetry, skór miękkich, podeszwowych itp. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 22 marca 1950 r.
Fot. Ryszard Pakieser