Unowocześniony wielki piec nr 2 Huty Szczecin rozpoczął produkcję surówki
W Hucie Szczecin został rozpalony – po trzymiesięcznym postoju – wielki piec nr 2.
Wygaszony w lecie do gruntownego remontu wymagał dużego nakładu pracy. Przebudowany piec ma zupełnie odmienną konstrukcję od dawnej przestarzałej i jest drugim tego typu – pracującym już w hucie „Pokój” – piecem w Polsce. Roboty wykonały ekipy Przedsiębiorstwa Budowy Zakładów Przemysłu Ciężkiego, wykazując dużą energię i ofiarność w pokonywaniu trudności technicznych.
„Kurier Szczeciński” z dnia 24 listopada 1951 r.
Jedynie Szczecin w Polsce posiada Muzeum Morskie
Dlatego też warto zapoznać się z wystawionymi tam przedmiotami i historią rozwoju żeglugi światowej i polskiej. Objaśnień udziela kustosz działu marynistyki Muzeum Pomorza Zachodniego prof. Bohdanowicz.
Każdy szczecinianin, jako mieszkaniec wielkiego portu, powinien znać dobrze problemy portów i marynistyki. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 29 listopada 1951 r.
Czy „problem śmieciowy” zostanie w Szczecinie rozwiązany?
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania jest zapewne najbardziej sławną instytucją w Szczecinie. Lecz niestety sława ta nie jest specjalnie chlubna. Nie ma chyba drugiej placówki, na którą sypałoby się codziennie tyle skarg, tyle żalów, tyle „pobożnych” życzeń. A ile już papieru zapisano o niewywiezionych śmieciach, które zalegają nasze podwórza. Czy więc MPO istotnie pracuje tak źle?
Nie! MPO pracuje ofiarnie i ciężko, a dlaczego mimo to na naszych podwórkach rosną ciągle sterty śmieci.
W obecnej chwili, według bardzo ostrożnego szacunku MPO w Szczecinie zalega 30 tys. metrów sześciennych niewywiezionych śmieci. Ogromna ta ilość nagromadziła się podczas ostatnich dwóch jesiennych miesięcy, gdyż w końcu lata MPO zrównoważyło prawie „śmieciowy bilans”. Tymczasem zaś zima jest okresem wzmożonej produkcji śmieci, choćby ze względu na duże ilości popiołu i żużla, wyrzucane codziennie z pieców i palenisk centralnego ogrzewania. (…)
Jakie zaś są możliwości naszego MPO? Instytucja ta rozporządza obecnie 15 samochodami „na chodzie”, które jednak są przeważnie sędziwymi, spracowanymi staruszkami (oprócz dwóch srebrzystych, hermetycznych wozów „Semat”). Ilość ta jest o połowę za mała w stosunku do bieżących potrzeb miasta. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 30 listopada 1951 r.
W szczecińskich kinach ponad 300 tys. widzów uczestniczyło w Festiwalu Filmów Radzieckich
W tegorocznym Festiwalu Filmów Radzieckich w Szczecinie brały udział dwa kina festiwalowe Colosseum i Bałtyk. Wyświetlono w nich 239 seansów, które oglądało 179 811 osób. W pozostałych kinach w okresie Miesiąca Przyjaźni Polsko-Radzieckiej wyświetlono 370 seansów, w których uczestniczyło 79 tys. 100 osób. Kina ruchome wyświetliły wiele seansów w zakładach pracy, szpitalach i instytucjach przy udziale 37 tys. 200 osób. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 30 listopada 1951 r.