Satelity przekaźnikami rozmów
Jak odciążyć przeładowane do granic wytrzymałości kable i wszelkie inne urządzenia telekomunikacyjne między Europą a Ameryką? Codziennie przeprowadza się między tymi kontynentami 10.000 rozmów.
Amerykańskie Towarzystwo Telefoniczne i Telegraficzne proponuje założenie sztucznych satelitów, które by chwytały wezwania telefoniczne przy pomocy fal ultrakrótkich i przekazywały je dalej.
Podobno założenie tego rodzaju sieci nie będzie przedstawiało większych trudności i ma być gotowe już w 1961 roku.
„Kurier Szczeciński” z 29 listopada 1960 r.
Przed 1000 lat wykuwano w Szczecinie ozdoby dla kobiet
Jak żyli i czym się zajmowali przed tysiącem lat w Szczecinie – nasi praojcowie ujawniają szczątki z wykopu na Rynku Warzywnym. W najgłębszej, bo 28 warstwie kulturowej (z X wieku) odnaleziono mnóstwo przedmiotów drewnianych i część czółna wraz ze sprzętem rybackim. Prócz tego mały młoteczek żelazny i kabłączki z formami odlewniczymi. Według przypuszczeń archeologów są to ślady, które wskazują, że wśród rzemieślników i rybaków nie brak było złotników wykuwających ozdoby dla kobiet.
Co jeszcze kryją warstwy kulturowe w dwumetrowym pokładzie na dnie wykopu i ile jest jeszcze tych warstw – ujawnią badania w przyszłym roku.
„Kurier Szczeciński” z 29 listopada 1960 r.
Otrzymaliśmy 22 furgonetki
Szczecińskie przedsiębiorstwa miejskie wzbogaciły się od wczoraj o 15 nowych wozów – furgonetek przydzielonych przez Ministerstwo Gospodarki Komunalnej.
W najbliższych dniach ilość wozów powiększy się o 7 dalszych. Poprawi się więc transport nie tylko w handlu czy MPO, lecz także w Miejskim Zarządzie Dróg.
Przydział wozów jest rezultatem rozmów przeprowadzonych ostatnio z ministrem Sroką, gdy bawił on z wizytą w Szczecinie.
„Kurier Szczeciński” z 30 listopada 1960