Uwaga – niewypały!
Pod przewodnictwem zastępcy przewodniczącego MRN Zdzisława Mitkiewicza, odbyła się w MRN narada w sprawie niewypałów.
Celem narady było omówienie walki z niebezpieczeństwem niewypałów na terenie naszego województwa. I jak – postanowiono w dniach od 10 kwietnia do 20 przeprowadzić na szeroką skalę akcję uświadamiania mieszkańców dorosłych naszego województwa i dzieci w wieku szkolnym – przed grożącym niebezpieczeństwem niewypałów.
Tragiczny bilans ubiegłego roku, kiedy to na terenie kraju poniosło śmierć od niewypałów 205 dorosłych 1 164 dzieci, a 240 dorosłych i 319 dzieci odniosło rany, mimo 13 lat od zakończenia działań wojennych – jest nadal alarmujący. W r. 1957 wykryto na terenie kraju 2.300 tys. niewypałów.
W wojew. szczecińskim w ub. roku zginęło od niewypałów 19 osób. W Szczecinie czterech dorosłych i dwoje dzieci.
Fakty te oraz nieustająca groźba dalszych tragicznych wypadków nakazują przeprowadzenie w przededniu sezonu letniego walki z niewypałami, w której udział powinno wziąć – oprócz jednostek saperskich – całe społeczeństwo. Obowiązkiem obywateli jest meldowanie wydziałom wojskowym DRN miejsc niewypałów.
Wiele uwagi poświęcono także sprawie sprzedaży złomu pochodzenia wojskowego. Złom ten niejednokrotnie zawiera materiał wybuchowy i powinien być, nim zostanie dostarczony do punktu skupu – skrupulatnie skontrolowany. Tak np. w Dąbiu zakwestionowano 8 ton złomu zawierającego materiały wybuchowe.
Jednostki saperskie przeprowadzą 5-dniową lustrację podejrzanych terenów.
„Kurier Szczeciński” z 5 kwietnia 1958 r.
Eksportujemy „białe złoto”
Mimo poważnej konkurencji na rynkach zagranicznych polska soda zyskuje sobie za granicą coraz więcej nabywców. W tym roku eksportujemy 125 tys. ton sody do dwudziestu kilku krajów.
Czołowym polskim eksporterem „białego złota” są zakłady w Mątwach, wkrótce ruszy również produkcja na zamówienia dla zagranicy w nowym wielkim zakładzie „Janikowo”.
„Kurier Szczeciński” z 9 kwietnia 1958 r.