Ostrożnie z grzybami
Wczesna w tym roku wiosna przyniosła urodzaj na smaczne grzyby – smardze. Przyniosła jednak jednocześnie niebezpieczeństwo zatrucia.
Trzeba bowiem pamiętać, że wśród normalnych smardzy może czasami zdarzyć się odmiana trująca – smardz brunatny. Okazuje się, że kobiety zbierające grzyby przeważnie nie rozróżniają tych odmian i to powoduje przykre następstwa.
Oto bowiem – w ciągu ostatnich kilkunastu dni Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie musiało interweniować w 20 wypadkach zatrucia smardzami. Niektóre z wypadków były tak ciężkie, że z trudem udało się uratować chorym życie. Wczoraj na terenie Szczecina zanotowano 31 wypadków zatrucia w okresie wiosny.
„Kurier Szczeciński” z dnia 6 maja 1949 r.
* * *
Wkrótce 200 tys. mieszkańców w Szczecinie
Nasze miasto liczy już ponad 182 tys. mieszkańców. Ciągły napływ osiedleńców – pozwala przypuszczać, że na Święto Morza będziemy już mogli mówić o 200-tysięcznym Szczecinie.
76 zgonów w ub. miesiącu, przy liczbie urodzin 474 – świadczy o młodości, więc o sile mieszkańców. Szczeciniacy jak się okazuje, bardzo niechętnie spełniają powinności meldunkowe. Zaledwie parokrotnie przeprowadzone lotne kontrole ujawniły aż 912 osób, nie wciągniętych do ewidencji miasta. Osoby te zostały ukarane grzywną, która zasiliła kasę Zarządu Miejskiego niemal kwotą 646 tys. zł. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 6 maja 1949 r.
* * *
Jak drukuje się gazetę?
W ramach Tygodnia Oświaty, Książki i Prasy drukarnia „Czytelnika” oraz redakcja „Kuriera Szczecińskiego” pragną dać szerokim rzeszom Czytelników możliwość zapoznania się z procesem powstawania gazety – zapraszając do zwiedzania drukarni.
Czytelnicy będą mogli zobaczyć na miejscu – pracę linotypów, następnie trudną i zawiłą sztukę „łamania” gazety, po tym „kalandrowania”, a wreszcie – sam druk na rotacji.
Ze względów technicznych dopuszczalne są wycieczki grupowe, liczące najwyżej 20 osób. Celem ustalenia terminu wizyty, kierownicy grup proszeni są o wcześniejsze porozumienie się z kierownictwem Drukarni „Czytelnika” przy pl. Hołdu Pruskiego 8. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 6 maja 1949 r.
* * *
Nowy tor kolejowy połączy Szczecin z Poznaniem
Na jednotorowej trasie linii kolejowej Stargard – Krzyż prowadzone są obecnie prace montażowe drugiego toru. Roboty idą w szybkim tempie naprzód, bowiem wprowadzono do użytku po raz pierwszy specjalne maszyny.
Niedaleko na stacji kolejowej Podlesiec spotykamy na prymitywnie ułożonych szynach 2-tonowy dźwig układający na podkłady 18-metrowe szyny. Pod kierownictwem Ludwiga Sumary, który kieruje pracami, robotnicy układają dziennie około 1500 m szyn. (…)
Dzięki zmechanizowaniu robót przy budowie nowej linii kolejowej, wydajność pracy wzrosła 3-krotnie na jednego pracownika.
„Kurier Szczeciński” z dnia 29 maja 1949 r.
Fot. Ryszard PAKIESER