Tysiąc śpiewaków usłyszymy na masówce śpiewaczej w hali sportowej
W Szczecinie odbędzie się w dniu 8 lipca w Hali Sportowej przy ul. Narutowicza „Wielka Masówka Śpiewacza”, w której udział weźmie ponad 20 zespołów chóralnych i instrumentalnych. Impreza ta zorganizowana jest w ramach „Festiwalu Muzyki Polskiej”.
Połączone chóry w liczbie ok. 1 000 śpiewaków wykonają trzy masowe pieśni: „Miliony rąk”, „Pochód przyjaźni”, „Budujemy polską wieś”. Poza tym zespoły wystąpią z produkcjami indywidualnymi.
„Kurier Szczeciński” z dnia 6 lipca 1951 r.
Druga co do wielkości w świecie maszyna papiernicza w Szczecinie
Olbrzymi rozwój produkcji, służącej do zaspokojenia wciąż wzrastających potrzeb kulturalnych społeczeństwa, przewidziany w planie 6-letnim, wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych. M.in. na przedmieściu Szczecina w Skolwinie odbudowuje się najnowocześniejszą w Polsce fabrykę papieru. (…)
Ważnym momentem w produkcji papieru w Polsce będzie wykorzystanie celulozy słomowej, znacznie tańszej i dogodniejszej ze względu na źródło surowcowe.
Pod koniec 3 kwartału br. rozpocznie się montaż nowoczesnych maszyn papierniczych, z których jedna będzie drugą co do wielkości i wydajności na świecie.
Już w połowie 1952 roku ruszą pierwsze maszyny papiernicze w Skolwinie. Dostarczą one krajowi setek tysięcy ton papieru rocznie.
„Kurier Szczeciński” z dnia 8 lipca 1951 r.
Wre praca w drukarniach
Rok szkolny niedawno się zakończył. Dzieci i młodzież wyjechały na kolonie. Odpoczywają, lecz dla wielu instytucji wakacje to okres wzmożonej pracy. „Dom Książki” i Centrala Handlowa Przemysłu Papierniczego przeżywają gorące dni.
Intensywna praca wre w drukarniach i księgarniach, bo przed nimi stoi ważne zadanie przygotowania i rozprowadzenia podręczników szkolnych. „Dom Książki”, nie chcąc powtórzyć błędów z ubiegłego roku, zastosował obecnie inne zupełnie metody dystrybucji. Przede wszystkim książki będzie można nabywać we wszystkich księgarniach, w gminnych spółdzielniach i licznych spółdzielniach uczniowskich. Podręczniki można nabywać indywidualnie bądź zbiorowo na zapotrzebowanie poszczególnych szkół, klas czy ośrodków szkoleniowych. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 8 lipca 1951 r.
Potrawy jarskie niczym nie ustępują mięsnym
Wprowadzenie jednego dnia bezmięsnego w tygodniu w zakładach zbiorowego żywienia przyjęte zostało przez stołowników z pełną aprobatą. Szczególnie w porze letniej dzień bezmięsny pozwala gospodom czy stołówkom na wprowadzenie bardziej urozmaiconych posiłków, zawierających sole mineralne i witaminy niezbędne dla zdrowia. Dania jarskie, jaja i ryby posiadają duży procent białka i bardzo wysoką wartość odżywczą, przy tym smacznie przyrządzone potrafią zaspokoić najbardziej wybrednego konsumenta.
Personel Gospody Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Gryfinie stara się, by dania bezmięsne były smaczne i treściwe. Najlepiej o tym świadczą zapisy stałych bywalców w książce życzeń i zażaleń. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 8 lipca 1951 r.