Mewy skazane na zagładę
Pisaliśmy już nieraz na temat zatruwania wód rzecznych przez zakłady pracy.
W Szczecinie giną już nie tylko ryby, lecz także ptaki. W czwartek jeden ze szczecińskich zakładów wylał do Odry duże ilości brudnego, tłustego smaru. Duża część powierzchni rzeki pokryła się grubą powłoką lepkiego płynu. Była to pułapka na mewy, bo ptaki, które poszukiwały pokarmu, lub też chciały odpocząć na wodzie, przylepiały się do smaru, a tym samym zostały skazane na zagładę.
„Kurier Szczeciński” z 6 lipca 1957 r.
Jeszcze w tym roku ruszy odbudowa Zamku Książąt Pomorskich
Po wielu naradach i publicznych dyskusjach wokół odbudowy Szczecińskiego Zamku Książąt pomorskich, sprawa ta została ostatecznie rozstrzygnięta.
Pierwsza faza odbudowy zamku obejmie najlepiej zachowane skrzydło zachodnio-północne, w którym mieści się renesansowa sala zamkowa.
Już z końcem sierpnia będzie gotowa szczegółowa dokumentacja, której koszty pokryte z funduszu NFOS wyniosą około 110 000 zł.
Byłoby pożądane, aby dalsze etapy odbudowy zamku finansowane były również przez przyszłych użytkowników – różne placówki typu oświatowego i kulturalnego, które mogłyby znaleźć w zabytkowych wnętrzach odpowiednią dla siebie siedzibę.
„Kurier Szczeciński” z 6 lipca 1957 r.
Plaża w Dąbiu przestaje być pustynią
Oddana w tym roku do użytku plaża w Dąbiu miała poważny mankament, który nie pozostawał bez wpływu na frekwencję. Brak było punktów sprzedaży posiłków, napojów i owoców.
Brak ten został usunięty. MZH wydał dwie koncesje na otwarcie na plaży baru (posiłki, napoje niskoprocentowe) i kiosku z owocami i napojami chłodzącymi.
„Kurier Szczeciński” z 8 lipca 1957 r.
Szczecin uzyska nowoczesny Spółdzielczy Dom Towarowy
Wzorcowy dom towarowy przy placu Przyjaźń jest od niedawna zamknięty. Jego wnętrze i prawie cała elewacja są przebudowywane przez spółdzielnię „Renowacja”.
Likwidacji ulegną obecne główne wejścia. W miejscu znajdujących się po obu stronach tego wejścia placyków zbudowane będą dwa wejścia-wyjścia, przez co powstaną tzw. ciągi.
Od strony ulicy Bogusława lokal otrzyma duże okna wystawowe. Również dotychczasowe witryny od strony alei Wojska Polskiego ulegną przebudowie – zostaną znacznie obniżone.
Całkowicie zmodernizowane będzie również wnętrze i urządzenia Domu Towarowego.
Projekty przygotowali szczecińscy plastycy. Termin ukończenia robót 15 września br.
„Kurier Szczeciński” z 12 lipca 1957 r.