Czwartek, 21 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Zapisane w „Kurierze” (7-8.04.1959)

Data publikacji: 10 listopada 2023 r. 23:08
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2023 r. 05:53
Zapisane  w „Kurierze” (7-8.04.1959)
 

Raj dla wędkarzy

Nad Jeziorem Miedwie powstaje wczasowy ośrodek wypoczynkowy dla wędkarzy. Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie przystąpił do do zagospodarowania znajdującego się tu obiektu - pomieszczeń po zniszczonej  doświadczalnej wyrzutni torped. W niedługim czasie wędkarze z całego kraju będą mogli spędzać urlopy.

Ryby będzie można tu łowić bezpośrednio z dużej płyty betonowej wiszącej nad wodą - siedząc przy stoliku z napojami chłodzącymi - albo też z łodzi wiosłowych, w które ośrodek zostanie wyposażony. Na prace wstępne PZW w Szczecinie przeznaczył już  około 200 tys. zł. Ośrodek zostanie rozbudowany w następnych latach.

„Kurier Szczeciński” z 7 kwietnia 1959 r.

Kres pogoni za pralkami

Pralki i motocykle krajowej produkcji są nadal jeszcze artykułem "deficytowym". Icj jakość stale się poprawia, ceny są stosunkowo niskie - stąd tez wielka ilość reflektantów i co a tym idzie - konieczność sprzedaży na talony.

Rozdział talonów przeprowadzany był dotychczas trzema kanałami. Związki zawodowe rozprowadzały je poprzez rady zakładowe, chłopi otrzymywali talony za pośrednictwem kółek rolniczych - a nie zależnie od tego pewną pulą rozporządzały rady narodowe. Dzięki temu odpowiednio "energiczny" człowiek mógł zdobyć po kilka talonów, podczas gdy inny musiał czekać w nieskończoność. Ponadto dotychczasowy system rozdziału powodował, że mieszkaniec Szczecina otrzymywał skierowanie po odbiór do Świnoujścia, a ktoś z Choszczna musiał kupować swoja pralkę w Szczecinie.

Obecnie rozdziałem talonów będą się zajmowały wyłącznie rady narodowe. Przy wydziałach handlu tworzy się komisje, w skład których wchodzą przedstawiciele instancji związkowych. Nowy system ma gwarantować sprawiedliwy i  sprawny rozdział deficytowych artykułów.

Warto podkreślić, że wprowadzenie nowego sposobu przydziału wynika z porozumienia między WRN i Komisją Porozumiewawczą Zw. Zawodowych - i nie zostało podyktowane jakimikolwiek centralnym rozporządzeniami.

„Kurier Szczeciński” z 8 kwietnia 1959 r.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA