Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Stawiamy na krokusy!

Data publikacji: 24 września 2015 r. 13:56
Ostatnia aktualizacja: 24 września 2015 r. 21:58
Stawiamy na krokusy!
 

Rozpoczynamy kolejną - już czwartą - edycję jednej z najbardziej pozytywnych, społecznych akcji na rzecz zielonego Szczecina. Mowa o „krokusowej rewolucji”, która przenosi kwiatowe kobierce z Jasnych Błoni w różne inne rejony miasta. Aby budziły Szczecin na wiosnę. Tym razem znów zapraszamy naszych Czytelników do wskazania miejsca, w którym wspólnie posadzimy krokusów najwięcej: dla przyjemności i dla miasta.

„Krokusowa rewolucja" to autorski pomysł Marii Myśliwiec, przewodniczącej Rady Osiedla Arkońskie-Niemierzyn. Marzyła, żeby krokusowe pola zachwycały nie tylko na Jasnych Błoniach. Dzięki wsparciu naszego „Kuriera Szczecińskiego” oraz Sylwiusza Mołodeckiego z „Zielonych Ogrodów", idea nabrała realnego wymiaru: wielkiej społecznej akcji, w której każdej jesieni uczestniczą zarówno najmłodsi szczecinianie, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również lokalne firmy, biura, mariny, administracje i oczywiście osoby prywatne.

Co październik i w listopad społecznicy - mali i duzi - obsadzają cebulkami trawniki. W marcu i kwietniu te krokusowe pola rozkwitają, w Szczecinie budząc tegoroczną wiosnę. W tym roku blisko 200 tysiącami wielobarwnych kwiatów. Czym nadaliśmy prawdziwy sens idei miasta-ogrodu, przykuwając uwagę całej Polski.

Jest szansa, że tej jesieni będzie podobnie. Tym bardziej, że startujemy z 30 tysiącami krokusów od „Kuriera” i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Chcemy je posadzić wraz z naszymi Czytelnikami. Jak w poprzednich edycjach „krokusowej rewolucji”, gdy wspólnie ożywialiśmy przestrzeń dawnej alei kwiatowej i wzbogacaliśmy pejzaż Wałów Chrobrego.

W jakim miejscu tej jesieni zasadzimy krokusowe pole? Decyzja jest w rękach naszych Czytelników. Od dziś do 30 września (włącznie) czekamy na Państwa głosy. Do wyboru jest 10 lokalizacji. Aby wskazać dla „krokusowej rewolucji" najlepszą, wystarczy zagłosować: wysłać SMS na numer 7148 o treści KROKUSY.X, gdzie w miejsce X wpiszemy przyporządkowaną miejscu liczbę od 1 do 10 (koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT).
Zgodnie z listą ważnych dla Szczecina miejsc, które wiosną - właśnie dzięki głosowaniu Czytelników - będą miały szansę rozkwitnąć:
* Arkonka (SMS o treści: KROKUSY.1)

* nadodrzańskie bulwary (SMS o treści: KROKUSY.2)

* pl. Jakuba Wujka (SMS o treści: KROKUSY.3)

* Wały Chrobrego (SMS o treści: KROKUSY.4)

* pl. Mickiewicza (SMS o treści: KROKUSY.5)

* teren wokół Jez. Słonecznego (SMS o treści: KROKUSY.6)

* teren wokół Stawu Brodowskiego (SMS o treści: KROKUSY.7)

* pl. Tobrucki (SMS o treści: KROKUSY.8)

* dawna aleja kwiatowa (SMS o treści: KROKUSY.9)

* zieleniec im. Janiny Szczerskiej (SMS o treści: KROKUSY.10)

Na głosy Czytelników czekamy do 30 września, do godz. 23.59. Uwaga: głosujący będą mieli szansę wygrać 15 albumów o "Całym Szczecinie w kwiatach". Potem posadzimy krokusy w miejscu wybranym przez Czytelników i - mamy nadzieję - z ich pomocą.

W „krokusową rewolucję" powinni się włączyć wszyscy pozytywnie zakręceni - uważa Sylwiusz Mołodecki z „Zielonych Ogrodów". Mamy więc akces RO Arkońskie-Niemierzyn: tym razem także zamierza kwiatowymi cebulami - przy współudziale mieszkańców - obsadzić część pasa zielonego rozdzielającego jezdnie obwodnicy śródmiejskiej, od ul. Chopina w kierunku Niebuszewa. Czekamy na deklaracje od kolejnych zainteresowanych udziałem w akcji.

- Czekamy na akces placówek oświatowych i wychowawczych, zarządców nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz oczywiście osób indywidualnych i firm. Czekamy na wszystkich szczecinian, którzy chcieliby zamienić trawniki w wiosenne krokusowe pola. Liczymy na tych, którym zależy na piękniejszym Szczecinie – zachęca Maria Myśliwiec, zainteresowanym wskazując do kontaktu własny numer: 696-05-06-57 oraz mail: rada@arkonskie.szczecin.pl.

* * *

„Krokusowa rewolucja” już przekroczyła granice naszego miasta, ogarniając kolejne ośrodki naszego województwa. Spora w tym zasługa „Kurierowego" Szkolnego Pulitzera i jego uczestników, za których sprawą krokusowe pola zostały posadzone aż w 30 placówkach oświatowych spoza Szczecina, m.in. w Chojnie, Choszcznie, Dobrzanach, Goleniowie, Kołobrzegu, Kaliszu Pomorskim, Łobzie, Resku, Stargardzie, Wałczu, Węgorzynie. Sztandar „krokusowej rewolucji” – jak wiemy - podejmują też inni lokalni społecznicy i samorządy. Zainteresowanych prosimy o kontakt z redakcją: kierownikiem działu kolportażu i promocji - Adrianem Bednarskim (adrian@kurier.szczecin.pl, tel. 91-44-29-160). Chcemy bowiem relacjonować na naszych łamach przebieg akcji także w terenie.

Arleta NALEWAJKO

Jak w ubiegłych latach, tak i tej jesieni sztandar „krokusowej rewolucji" poniesie redakcja „Kuriera ”. Będziemy nie tylko na naszych łamach relacjonowali jej przebieg, ale również zamierzamy - wraz z Czytelnikami - posadzić wielkie krokusowe pole dla piękniejszego Szczecina.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kiedy patrzę na Filharmonię doznaję mdłości i wściekłości
2015-09-24 19:20:53
Ale krokusy popieram całym sercem. Są przepiękne !! One są cudowne! Zgoda, one są cudem.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA