W ramach Priorytetu 2 – Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i morze”, jednostki naukowe zajmujące się rybactwem wraz z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, polegającą na chowie lub hodowli ryb mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów innowacyjnych. Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 2.1 Innowacje trwa od 11 do 31 lipca 2017 roku.
Wsparcie finansowe będzie przeznaczone na opracowanie, testowanie i wdrożenie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w zakresie chowu lub hodowli ryb.
Istotnym i zarazem nowym elementem, w odniesieniu do analogicznej pomocy w poprzednich programach operacyjnych, jest zachęcanie potencjalnych beneficjentów do zastosowania opracowanych przez siebie innowacji w praktyce. Przepisy w tym zakresie umożliwiają zwiększenie kwoty dofinansowania nawet o dwa miliony złotych, w przypadku gdy opracowany projekt innowacji zostanie wykorzystany bezpośrednio w akwakulturze.
Dodatkowo, nowym elementem w tego typu projektach jest umożliwienie podmiotom gospodarczym realizacji innowacji na równych warunkach z podmiotami naukowymi. Współpraca ta ma się odbywać na podstawie umów konsorcjów.
Oczekuje się, że wprowadzone nowe rozwiązania, w szczególności te dotyczące konsorcjów, zaktywizują całe środowisko rybackie i w połączeniu praktyki z nauką uda się stworzyć platformę, która wprowadzi rozwiązania techniczne i technologiczne znacznie wykraczające poza obecnie stosowane.
Należy pamiętać, że Polska jest w Europie liderem w produkcji takich ryb, jak pstrąg tęczowy czy karp. Obecnie prowadzi się próby produkcji innych gatunków ryb o dużych perspektywach rynkowych, stosując przy tym bardzo zaawansowane rozwiązania techniczne. Środki finansowe przeznaczone na innowacje w ramach PO „Rybactwo i morze” na lata 2014-2020 dadzą nowe możliwości rozwoju i wprowadzą polską akwakulturę na jeszcze wyższy poziom, tak praktyczny, jak i naukowy.
(isz)