Statek badawczo-szkolny „Nawigator XXI” po przejściu gruntownego remontu w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie wrócił na swoje stałe miejsce cumowania przy bulwarze Chrobrego. Na kominie jednostki pojawiło się nowe logo jej armatora, czyli Politechniki Morskiej.
„Nawigator XXI” został zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej ze składek darczyńców. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 25 lat temu: 30 stycznia 1998 roku. To właśnie na „Nawigatorze XXI” studenci mają pierwszy kontakt z morzem. Tu uczą się nawigacji, obsługi urządzeń i siłowni oraz życia na statku – wszystkiego, co czeka ich w przyszłości.
– Pamiętacie, że w ubiegłym tygodniu nasz statek badawczo-szkolny m/s Nawigator XXI świętował swoje urodziny? – można przeczytać na Facebooku szczecińskiej Politechniki Morskiej. – Meldujemy, że solenizant opuścił stocznię, trochę pozwiedzał pływając tu i tam podczas prób morskich, a teraz bezpiecznie wrócił do bazy. Nieco odmieniony, bo z nowym logo PM na kominie.
Jednostka ma ponad 60 m długości i 10,5 m szerokości. Co roku setki studentów PM odbywają na niej praktyki. „Nawigator XXI” uczestniczył też w badaniach naukowych, m.in. ornitologicznych dla Niemieckiego Instytutu Ekologicznego z Rostoku czy w poszukiwaniu tzw. sieci widm (utraconych narzędzi połowowych).
Statek wrósł w krajobraz Szczecina i cumując przy bulwarze Chrobrego stał się rozpoznawalnym symbolem miasta, podkreślając jego portowy i morski charakter.
(ek)