Warszawa. W środę formalnie ruszyła kampania przed wyborami parlamentarnymi - w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta Bronisława Komorowskiego o zarządzeniu wyborów oraz Kalendarz wyborczy.
Wybory odbędą się 25 października. Z kalendarza wyborczego wynika, że:
Do 7 września jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego - mogą je tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy.
Do północy 15 września komitety będą mogły zgłaszać listy kandydatów na posłów i senatorów. O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat.
10 października ruszy w publicznych telewizji i radiu emisja spotów wyborczych w bezpłatnym paśmie antenowym.
Do 12 października jest czas, by zgłosić konsulowi zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą, a wójtowi zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju.
Do 16 października będzie można składać wnioski ws. głosowania przez pełnomocnika.
Do 20 października będzie można dopisać się do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania.
Do 22 października wyborcy przebywający za granicą będą mogli dopisywać się do spisów wyborców w obwodach za granicą.
Kampania wyborcza zakończy się o północy w nocy z 23 października na 24 października. Cisza wyborcza potrwa do zakończenia głosowania 25 października.
Polacy w wyborach parlamentarnych wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski. (pap)