Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie zaprasza do swojej księgarni przy al. Wojska Polskiego 5 na Dni Wydawnictwa IPN, które rozpoczną się w najbliższą sobotę. To już druga edycja tej imprezy.
- Na odwiedzających czeka wiele interesujących tytułów. Przez 13 dni można będzie kupić bestsellerowe książki o 40 proc. taniej, ceny zaczynać się będą już od 5 zł - informuje Jakub Wojewoda z IPN. - Przy zakupach za min. 40 zł kupujący otrzymają w prezencie zeszyt ćwiczeń i łamigłówek "Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1946. Obrona Grodna 1939 r.".
Sobotnie wydarzenie rozpocznie się o g. 10. Dr Zbigniew Stanuch przedstawi najważniejsze informacje dotyczące Dni Wydawnictwa, zaprezentuje księgarnię, jej najważniejsze wydarzenia oraz nowości, które ukazały się w tym roku. Dowiemy się też, jakie są plany wydawnicze szczecińskiego Instytutu. IPN przybliży publikacje dotyczące historii Pomorza Zachodniego oraz historii Kościoła katolickiego w Polsce.
O g. 12 dr hab. Sebastian Ligarski, naczelnik oddziałowego Biura Badań Historycznych w Szczecinie, opowie o publikacjach wydanych w serii "Świat wobec Szczecina". Całą sobotę w księgarni będzie funkcjonowała strefa malucha: kolorowanki, plastelina, balony. W godzinach 12.00-14.00 IPN zaprasza chętnych do zagrania w grę "Dywizjon 303". Na miejscu będzie można otrzymać darmowe przypinki i magnesy.
IPN otworzył punkt przy al. Wojska Polskiego 5 w styczniu tego roku. Instytut zgodnie ze swoim statutem zajmuje się historią Polski w latach 1917-1990. W księgarni znajdziemy więc publikacje nie tylko o Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale także o drugiej wojnie światowej czy o walce z bolszewikami w 1920 roku.
– Książki naukowe, choć bywają trudne w odbiorze, są niezwykle ważne przy odkrywaniu prawdy o wielu zapomnianych lub przemilczanych faktach historycznych – mówił w styczniu Sebastian Ligarski. – Dlatego warto sięgnąć po „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego”, po monografię zbrodni w Ponarach 1941-1944 Moniki Tomkiewicz, biografię ks. kard. Bolesława Kominka pióra Marka Mutora czy „Pro Memoria” ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. To trudne lektury, ale bez nich polska historia jest niepełna i wybiórcza. Z innych publikacji polecam choćby pierwszą biografię Alfreda Szklarskiego, autora książek o przygodach Tomka Wilmowskiego, pióra Jarosława Molendy. ©℗
(as)