Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Pierwsi zobaczymy bandurzystę

Data publikacji: 14 marca 2018 r. 09:10
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:48
Pierwsi zobaczymy bandurzystę
 

Sporo atrakcji planowanych jest w najbliższym czasie w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich - nowa wystawa, koncerty, seminarium. Instytucja ta poszerza także swoją ofertę edukacyjną o lekcje muzealne oraz wykłady dla maturzystów.

„Święci, twarze i pejzaże. Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego" - to tytuł wystawy, którą już od piątku 16 marca będzie okazja podziwiać w zamkowej Galerii Przedmiotu. Po niezwykle ciekawej ekspozycji „Poza czasem", miłośnicy sztuki czeka zatem kolejna gratka. Warto tu zaznaczyć, iż swój pierwszy pokaz w Polsce będzie miał obraz Hadziewicza - „Portret ślepego bandurzysty". To dzieło odnalezione niedawno przez pracowników Muzeum Narodowego w Kielcach (cała wystawa pochodzi ze zbiorów tej instytucji). O tym, że obraz istnieje, wiedziano od lat, ale nie było wiadomo, gdzie się znajduje. Tajemnica wyjaśniła się, gdy do muzeum zgłosiła się osoba, by poinformować, że obraz jest w jej rodzinnej kolekcji. Kieleckie muzeum odkupiło dzieło z prywatnego zbioru i właśnie w Szczecinie odbędzie się „premierowy" pokaz portretu bandurzysty.

W sobotę z kolei w zamku odbędzie się kilka wykładów w 400. rocznicę pogrzebu księcia Filipa II pomorskiego. Wśród nich będzie m.in. ten o słynnym Gryficie  w nawiązaniu do trzech jego wizerunków: jako światłego władcy w nawiązaniu do „Apoteozy księcia Filipa II”, jako człowieka wyrafinowanego i dwornego w nawiązaniu do srebrnego medalionu Jana de Vosa oraz jako mecenasa w nawiązaniu do portretu z tablicy fundacyjnej skrzydła menniczego zamku szczecińskiego. Zaplanowano też spotkanie, na którym będzie mowa m.in. o sarkofagu Filipa II, który jako element zespołu szczecińskich sarkofagów książęcych jest bardzo ważnym przykładem sztuki konwisarskiej o znaczeniu nie tylko regionalnym, ale i europejskim. Pracownicy zamku spodziewają się ogromnego zainteresowania wykładami.

Kolejna, trzydniowa edycja (już po raz 21!) Wiosennych Koncertów Gitarowych rozpocznie się 23 bm. W tym roku wyjątkowo występy odbędą się w Galerii Przedmiotu, ale - jak zapewnia szef imprezy, Piotr Pałac - w tym wnętrzu gitara brzmi znakomicie. Niestety, zmieści się tu tylko do 70 osób na widowni. Wystąpią znakomici wirtuozi: duet gitarowy Martina Barlotta - Daniel Egielman, Krzysztof Meisinger oraz Erlendis Quartet, czyli zespół uznawany za najlepszy kwartet gitarowy na świecie.

W planach zamku są również wykłady dotyczące wystawy „Poza czasem" (pierwszy pt. „Kulawka, humpen, flet i żardiniera. Szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach” już w czwartek o godz. 17, wygłosi go Anna Pietrzak, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Kielcach) oraz lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów w każdym wieku. Uczestnicy tych drugich poznają m. in. dawne obyczaje, realia społeczne, trudne terminy (np. symbolizm, sufrażystki, pompa funebris), tajniki pracy malarskiej i obrazy polskich malarzy z wystawy, nauczą się analizować dzieła sztuki m. in. prezentowane arcydzieło – modernistyczny „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” Pankiewicza. Po wakacjach z kolei ruszy cykl pn. „Matura z zamkiem", czyli zajęcia dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, zainteresowanych m.in. historią sztuki. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: Plany Zamku na najbliższe tygodnie i miesiące przedstawili na konferencji prasowej: (od lewej) - Piotr Pałac, kierownik artystyczny Wiosennych Koncertów Gitarowych, Jolanta Rybkiewicz, kierownik Działu Wystaw Artystycznych ZKP, Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich, Joanna Kaczmarczyk, historyk sztuki, kustosz Działu Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Renata Zdero, główny specjalista Działu Wystaw Artystycznych ZKP.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Remigiusz
2018-03-15 00:12:20
Trzeba by było się wybrać na te kulturalne wydarzenia do zamku.
Zacny Kurier najczęściej prezentuje nam bajdurzystów.
2018-03-14 12:09:20
.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA