„Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939-1945" to tytuł ekspozycji plenerowej, jaką zaprezentowali w piątek, 13 maja studenci Uniwersytetu Szczecińskiego. W wydarzeniu wzięli udział zarówno pomysłodawcy, czyli młodzi naukowcy i wykładowcy, jak również świadkowie historii.
Wernisaż wystawy otwarła Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z Centrum Dialogu Przełomy. Swoje mowy wygłosili również dr hab. Prof. US Agnieszka Szudarek, dyrektor Instytutu Historii US oraz dr Tomasz Ślepowroński - wykładowca akademicki i opiekun Koła Młodych Historyków. Badacze wyrazili swój podziw dla pracy i zaangażowania studentów: A. Szudarek pogratulowała członkom koła naukowego świetnego wniosku grantowego, natomiast T. Ślepowroński przedstawił krótko historię obozów pracy przymusowej w Szczecinie.
Wystawę przygotowali studenci zrzeszeni w Kole Młodych Historyków działającym przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej głównym założeniem jest opowiedzenie historii robotników przymusowych wcielonych i więzionych w obozach na terenie Szczecina w czasie II wojny światowej. Plansze, ustawione przed budynkiem Centrum Dialogu Przełomy przy Placu Solidarności, przedstawiają pokrótce zarys historyczny opisywanego zjawiska. Dodatkowo opatrzone są źródłami ikonograficznymi: fotografiami, broszurami, kopiami listów czy innych dokumentów z epoki. Studenci skupili się na wybranych wątkach: na strukturze obozów i warunkach życia robotników przymusowych, na społeczności obozów, życiu codziennym czy relacjach robotników przymusowych z Niemcami. Nie zabrakło oczywiście wzmianek i materiałów przypominających o historii obozu przy Hydrierwerke Pölitz czy obozie-statku Bremenhaven.
Bardzo istotnym elementem projektu jest rekonstrukcja topografii odnoszącej się do obozów pracy na terenie Szczecina poprzez opracowanie szczegółowej listy nazw niemieckich lagrów, ich ówczesnych, jak i obecnych adresów. Jak wiadomo, do dziś niewiele zachowało się z tych miejsc. Tym bardziej wyjątkowy i potrzebny wydaje się dziś studencki projekt przywracania pamięci. Historia niemieckich obozów to jednocześnie historia osobistych tragedii, nieludzkich doświadczeń, głodu, niewolniczej pracy i terroru. Próba zrekonstruowania historii obozów szczecińskich wydaje się nieoceniona wobec faktu, że to wciąż temat mało dyskutowany w zbiorowej, lokalnej świadomości.
Ekspozycja przygotowana została w ramach projektu naukowego, sfinansowanego z grantu przyznawanego kołom naukowym przez Uniwersytet Szczeciński. Jej autorami są studenci historii: Joanna Borguńska, Paweł Gliźniewicz, Przemysław Hoehle, Aleksandra Krzosek, Franciszek Majewski i Michał Tarnecki. Opiekunem merytorycznym projektu jest dr Tomasz Ślepowroński. Powstała przy współpracy Instytutu Historycznego US, Centrum Dialogu Przełomy, Archiwum Państwowym w Szczecinie i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb".©℗
(aj)