– Gaś światło, gdy wychodzisz z pokoju. – Dlaczego? Nie mamy pieniędzy na rachunki? – oto dialog pomiędzy Gretą Thunberg a jej mamą. Rozmowa ta stała się początkiem szeroko znanej działalności nastoletniej aktywistki klimatycznej, Szwedki, która otrzymała tytuł Człowiek Roku tygodnika „Time” za rok 2019. Cały świat mówił o tym, jak w sierpniu 2018 rozpoczęła protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu przeciwko zmianom klimatu wynikającym z niszczącej działalności człowieka. Greta jest jednym z siedemnaściorga bohaterów opowiadań pod wspólnym tytułem „Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat”. Autorami książki są: Carola Benedetto i Luciana Ciliento.
Co zatem łączy gwiazdy filmowe – Emmę Watson i Leonarda DiCaprio, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla – Wangari Maathai, wielokrotnie nagradzanego fotografa – Sabastião Salgado, wspomnianą, zdeterminowaną aktywistkę Gretę Thunberg i lokalnych aktywistów w rozmaitych rejonach świata? Każda z tych osób w pewnym momencie swego życia dostrzegła, jak człowiek niszczy środowisko i zrozumiała, że należy uczynić wszystko, aby ratować świat. Każde z nich zaangażowało się na swój sposób w ochronę środowiska, ale wszyscy stanęli w pierwszym szeregu z konkretnymi inicjatywami, które miały i będą mieć duże znaczenie.
Ot, choćby aktorka Emma Watson, która zagrała Hermionę w adaptacji serii książek o „Harrym Potterze”, promuje i angażuje się w produkcję ubrań z materiałów z recyklingu oraz pochodzących z upraw ekologicznych. Na Met Galę w Nowym Jorku, bardzo ważny doroczny bal charytatywny, ubrała się w suknię od Calvina Kleina, stworzoną w całości z zrecyklingowanych plastikowych butelek. Zapowiedziała również wtedy, że wkładanie na siebie tylko raz kreacji na czerwony dywan uważa za marnotrawstwo i głupotę.
Polecam książkę – to znakomita lektura na wakacje dla dzieci i młodzieży z podstawówki.
(MON)