W czwartek, 15 sierpnia 2024 r., gmina Rewal oraz Nadmorska Kolej Wąskotorowa zapraszają na Piknik Patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego, który odbędzie się na terenie zabytkowego dworca kolejowego w Pogorzelicy. Święto obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
W Pogorzelicy pojawią się stoiska promocyjno-edukacyjne Wojska Polskiego, gdzie będzie można zapoznać się z tradycją i wyposażeniem jednostek bazujących w najbliższym sąsiedztwie gminy Rewal. Swoje ekspozycje zaprezentują: 36. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej z Mrzeżyna, 3. batalion zmechanizowany im. Legii Akademickiej z Trzebiatowa, 142. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Trzebiatowa oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji ze Świnoujścia.
W programie czwartkowej imprezy znajdzie się również wspólne śpiewanie popularnych pieśni patriotycznych i ludowych, które od początku odzyskania niepodległości przez Polskę, są na stałe wpisane w polski charakter narodowy. Uczestnicy biesiady będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizach tematycznych, spróbować sił w strzelaniu do celu w zaimprowizowanej strzelnicy, a także odbyć przyspieszony kurs obsługi broni. Będzie też okazja, żeby upiec sobie kiełbaski w ognisku lub skorzystać z usług piknikowego grilla.
Na zakończenie imprezy, ok. godz. 17:00 odbędzie się koncert zespołu GEBO Quartett.
Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził dzień wolny.
Wojsko Polskie od uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia.
Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jej więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego.
Na Piknik Patriotyczny w Pogorzelicy zapraszają: Gmina Rewal, Nadmorska Kolej Wąskotorowa, Wodociągi Rewal, Motylarnia w Niechorzu oraz Sołtys i Rada Sołecka Pogorzelicy.
Na imprezę będzie można dojechać pociągami Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.
Początek imprezy – godz. 15:00.
(r)