Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Wybierasz się na zagraniczny urlop? Zabierz EKUZ na wakacje

Data publikacji: 07 sierpnia 2024 r. 09:10
Ostatnia aktualizacja: 07 sierpnia 2024 r. 09:10
Wybierasz się na zagraniczny urlop? Zabierz EKUZ na wakacje
O EKUZ możemy wnioskować np. na swoim IKP, w aplikacji mojeIKP przez profil zaufany lub e-PUAP. Fot. Anna GNIAZDOWSKA  

Jedziesz na zagraniczne wakacje? Pomyśl o EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest honorowana w Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a także na terytoriach zamorskich: francuskich, portugalskich, hiszpańskich (Majorka i Wyspy Kanaryjskie).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza nasze prawo do świadczeń medycznych. Uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej: w przypadkach nagłych, np. nagłego pogorszenia stanu zdrowia czy urazu, w zakresie niezbędnym – określanym przez lekarza, w placówce, która ma umowę z powszechnym ubezpieczycielem – odpowiednikiem NFZ, na zasadach obowiązujących w danym kraju. Co to znaczy?

– Jeśli ubezpieczony obywatel danego kraju np. Francuz za coś nie płaci, to my też nie zapłacimy; jeśli płaci, to my także zapłacimy i nie otrzymamy zwrotu poniesionych kosztów – wyjaśnia Zachodniopomorski Oddział NFZ Szczecin.

Jeśli zdarzy się, mimo posiadania EKUZ, że za coś zapłacimy, zachowajmy rachunek, bo może się okazać, że jest to koszt podlegający refundacji. Po powrocie do Polski można złożyć do NFZ wniosek o zwrot kosztów. Pamiętajmy jednak, że nie każdy poniesiony wydatek może być zrefundowany.

O EKUZ możemy wnioskować np. na swoim IKP, w aplikacji mojeIKP przez profil zaufany lub e-PUAP – jeśli wniosek złożymy w systemie elektronicznym, to mamy podgląd, na jakim etapie znajduje się jego realizacja; ale trzeba się liczyć z około dwutygodniowym oczekiwaniem na EKUZ.

– Jeśli ktoś bardzo się śpieszy, zapraszamy do oddziału w Szczecinie przy Arkońskiej oraz do delegatury w Koszalinie, a także punktu obsługi na citroena w Zdrojach – w siedzibie ZUS. Wtedy wniosek wypełnimy na miejscu, a EKUZ otrzymamy od ręki i  bezpłatnie – radzi ZONFZ.

Kilka rad, zanim wyjedziemy:

EKUZ można uzyskać dla swoich nieletnich dzieci oraz – bez upoważnienia – dla małżonka. Osoba, która ukończyła 18 lat i nadal się uczy lub studiuje, a chce uzyskać EKUZ, musi okazać dokument potwierdzający pobieranie nauki, tj. np. legitymację uczniowską lub studencką. Jeśli jedziemy do miejscowości typowo wypoczynkowej, może się okazać, że nie ma tam publicznej przychodni. Dla własnej wygody dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie, przed wyjazdem z Polski, które pozwoli na korzystanie z prywatnej wizyty u lekarza czy w gabinecie zabiegowym – szczególnie ważne, jeśli jedziemy z dziećmi. W razie zagubienia EKUZ, gdy konieczne okazuje się leczenie szpitalne, doradzamy wystąpienie do oddziału NFZ o wydanie certyfikatu zastępującego EKUZ – aby nie zapłacić za leczenie. Od niedawna o taki certyfikat zastępujący EKUZ można wstąpić zdalnie w aplikacji mojeIKP. Certyfikat dostaniesz w formie elektronicznej na telefon.

Całodobowa bezpłatna infolinia NFZ to 800 190 590 – warto ten numer zapisać i dzwonić w razie pytań czy wątpliwości.

(K)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA