Po raz pierwszy w województwie zachodniopomorskim zastosowano terapię radioizotopową z wykorzystaniem radiofarmaceutyku 177Lu Lutathera u pacjentki z rozpoznaniem atypowego rakowiaka płuc z obecnością przerzutów. Zrobiono to 11 maja w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie. To nowoczesna forma leczenia guzów neuroendokrynnych i od kilku miesięcy terapia ta jest objęta refundacją w ramach programu lekowego.
Guzy neuroendokrynne są rzadkimi nowotworami, które rozwijają się z komórek układu neuroendokrynnego. Mogą występować w różnych miejscach w ciele, takich jak jelita, trzustka, płuca, gruczoły dokrewne i inne narządy. Te guzy są zróżnicowane pod względem swojego zachowania, od niskozłośliwych do agresywnych. Mogą, chociaż nie muszą, być hormonalnie czynne, co oznacza, że wydzielają nadmiar hormonów, co prowadzi do charakterystycznych objawów związanych z danym hormonem. W przypadkach zaawansowanych, gdy choroba rozprzestrzeniła się i inne metody leczenia systemowego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów (np. chemioterapia lub leczenie doustne lekami celowanymi), jednym z możliwych podejść terapeutycznych jest stosowanie 177Lu Lutathera. Decyzja o zastosowaniu tej formy leczenia jest zależna od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania guza, obecność receptorów somatostatynowych, ogólny stan zdrowia pacjenta i inne czynniki kliniczne.
177Lu Lutathera łączy się z receptorami znajdującymi się na powierzchni komórek nowotworowych. Ponadto radiofarmaceutyk ten zawiera radioaktywne izotopy, które emitują promieniowanie jonizujące. Promieniowanie uszkadza DNA komórek nowotworowych, powodując niszczenie lub zahamowanie ich zdolności do podziału i wzrostu. Podobne działanie promieniowania jonizującego stosuje się w radioterapii. Dzięki selektywnemu łączeniu się z komórkami nowoworowymi, radiofarmaceutyki terapeutyczne są w stanie skutecznie zwalczać komórki nowotworowe, a emitowane promieniowanie, z uwagi na bardzo krótki zasięg, nie powoduje znaczącego uszkodzenia zdrowych tkanek.
– W Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Szczecinie leczenie 177Lu Lutathera zostało zaprojektowane z myślą o spersonalizowanym podejściu do każdego pacjenta – informuje dr Joanna Woźnicka, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 1 w Szczecinie. – Przed i po leczeniu przeprowadza się badania obrazowe, które umożliwiają ocenę tempa metabolizmu znacznika, które różni się u poszczególnych pacjentów. Pozwala to na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb i zwiększa szansę na osiągnięcie pozytywnych rezultatów terapeutycznych. Ta innowacyjna forma terapii, łącząca działanie molekularne i promieniowanie jonizujące, otwiera nowe perspektywy w zwalczaniu nowotworów. Dzięki ciągłemu rozwojowi nauki i technologii coraz więcej pacjentów może skorzystać ze skutecznych i bezpiecznych metod terapeutycznych, które mają na celu zahamowanie wzrostu komórek nowotworowych i poprawę jakości życia pacjenta.
(k)